Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
ATN Thor 2 Thermal Imaging Weapon Sight TIWSTHOR2x has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Thermal Imaging, Rifle Scopes & Accessories, Thermal Imaging Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
This model of ATN Riflescopes is discontinued and no longer available. Please, choose from our wide selection of Alpen Riflescopes, Barska Riflescopes, Konus Riflescopes, Leupold Riflescopes, NC Star Riflescopes and other Rifle Scopes on our site.
Product Info for ATN Thor 2 Thermal Imaging Weapon Sight TIWSTHOR2x
The ATN TIWSTHOR Thor 2 Thermal Optical Rifle Scope combines the ergonomic features of a handheld thermal device and the convenience of a weapon mount. Based on the proven 320 x 240 microbolometer core, the ATN Thor 2x Thermal Imager is an ideal product for Force Protection, Border Patrol Officers, Police SWAT and could be used for law enforcement training. A full line of genuine ATN Thermal Imaging is on sale and available from our store. All Thermal Imaging by ATN from our online store come with Full Manufacturer Warranty![]()
Specifications for ATN Thor Thermal Imaging Weapon Sight:
| Sensor (microbolometer): | 320 x 240 |
| Type Uncooled: | 30 hz |
| Image Size (output resolution): | NTSC |
| Video output: | NTSC |
| Display, Color OLED: | 852 x 600 |
| Thermal Sensitivity: | mK50 |
| Spectral Response, μm: | 7 - 14 |
| Focal length of the lens: | 75 |
| Field of View (H x V), degree: | 12 x 9 |
| Angular resolution, mrad: | 0.6 |
| Diopter: | ± 5 |
| Eye Relief, mm: | 45 |
| Magnification: | 2x (digital 4x) |
| Digital Zoom: | 2 |
| Focus: | Manual |
| Focusing range, m: | 3 to infinity |
| Diameter of exit pupil, mm: | 10 |
| Distance of the human detection, m: | 900 |
| Distance of the human recognition, m: | 450 |
| Reticle: | Crosshair, 2 colors |
| Windage and Elevation Adjustment: | ± 1° |
| Step of Windage and Elevation Adjustment: | 3/4 MOA |
| Brightness adjustment: | Manual |
| Sharpness adjustment: | Automatic |
| Polarity control (only in Black and White mode): | White hot / Black hot |
| Start up time, seconds: | <4 |
| Storage temperature: | -50°C to +90°C |
| Operating temperature: | -20°C to +60°C |
| Waterproof: | 10 m for 1h |
| Battery type: | 4(CR123A) x 3V |
| Battery Life: | 6hrs |
| Weight, g (without bracket, with battery): | 940 |
| Dimensions: | :215 x 77 x 83 mm / 8.5" x 3.0" x 3.3" |
| Mounting bracket: | Picatinny Quick Release |
| External control: | No |
| External power: | 9 - 12 V DC |
Features of ATN Thor Two Thermal Imaging Weapon Sight:
- High resolution digital thermal imaging
- Compact, lightweight and durable housing
- Rapid start-up in 3 seconds
- Up to 6 hours operation with four lithium batteries
- One-Year Warranty
Package Contents:
- ATN Thor 2 Thermal Imaging Weapon Sight TIWSTHOR
- Lens Tissue
- Video Cable
- Instruction Manual
- 4 batteries CR123A type
- Tripod Adapter
Related Products to ATN Thor 2 Thermal Imaging Weapon Sight TIWSTHOR2x
ATN Thor 2 Thermal Imaging Weapon Sight TIWSTHOR2x Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- ATN Thor 2 Thermal Imaging Weapon Sight TIWSTHOR2x , MPN: TIWSTHOR2x , UPC: 658175905202 , Code: AT-THR-THOR2THRM-TIWSTHOR2x
- ATN Thor 2 B/W Thermal Weapon Sight TIWSTHOR2B , MPN: TIWSTHOR2B , UPC: 658175905226 , Code: AT-THR-THOR2THRM-TIWSTHOR2B
- ATN Thor 2 Color Thermal Weapon Sight TIWSTHOR2C , MPN: TIWSTHOR2C , UPC: 658175905233 , Code: AT-THR-THOR2THRM-TIWSTHOR2C