Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
Code: 24-TQ1-CS-92RGRHZ
MPN: CS-92RGRHZ
UPC: 705442014133
Product Info for Cold Steel Ruger Super Redhawk Rubber Training Revolver
Great for use by Military and Law Enforcement personnel, Personal Protection and Security Professionals and civilian Martial Artists. Made from ultra-durable thermoplastic rubber that is stiff enough to use with drawing techniques from the holster and disarming techniques in close quarter training, but soft enough to use in hand-to-hand striking situations with relative safety. They are strong enough to survive many hours of vigorous training, but inexpensive enough to outfit even an entire gym of students without breaking the bank. These practical and tactical training aids are based on some of the most popular pistols in America today, but their bright coloration makes it unlikely that they would be mistaken for a real firearm.![]()
Specifications for Cold Steel Ruger Super Redhawk Rubber Training Revolver:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Color: | Green |
| Fabric/Material: | Green Colored Polypropylene, Polypropylene |
| Weight: | 11.1 oz |
| Blade Thickness: | 1.88 in |
| Thickness: | 1.875 in |
| Overall Length: | 13 in |
| Size: | 13 in |
Features of Cold Steel Ruger Super Redhawk Rubber Training Revolver:
- Polypropylene compound
- Green polymer material
- Bright green color
- Feel and look of the real thing
- Perfect for martial arts or defense training
Package Contents:
- Cold Steel Ruger Super Redhawk Rubber Training Revolver
Cold Steel Ruger Super Redhawk Rubber Training Revolver Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Ruger Super Redhawk Rubber Training Revolver, Green, 13in, CS-92RGRHZ , MPN: CS-92RGRHZ , UPC: 705442014133 , Code: 24-TQ1-CS-92RGRHZ