Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Blade Length:
- 3.25 in
- Overall Length:
- 5 in
- Blade Shape:
- Dagger
- Blade Material:
- Japanese AUS 8A
- Handle Material:
- Kray-Ex
- Handle Color:
- Black, Silver
- Blade Finish:
- Stonewash
- Sheath Material:
- KYDEX
Code: 24-KPD-CS-12DCST
MPN: CS-12DCST
UPC: 705442016267
Product Info for Cold Steel Safe Maker II AUS 8A Stainless Knife
Cold Steel has been making push knives for over a quarter century. Over the years Cold Steel has continually refined the designs, discarding some features and enhancing others. Constantly striving to produce the best push knife in the world. The Cold Steel Safe Maker II represents the pinnacle of learning, experience, testing, and development. The blades, shafts, and 'T' shaped tangs is fashioned from one solid piece of Japanese AUS8A Stainless Steel with a stone washed finish, and then subsequently vacuum heat treated and sub-zero quenched for added strength and performance. A textured Kray-Ex handle encapsulates the tang and part of the shaft for added comfort and security. Includes an easily concealable and sturdy Secure-Ex boot/belt sheath.![]()
Specifications for Cold Steel Safe Maker II AUS 8A Stainless Knife:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Overall Length: | 5 in |
| Blade Shape: | Dagger |
| Blade Material: | Japanese AUS 8A |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Secure-Ex Sheath |
| Handle Material: | Kray-Ex |
| Handle Length: | 1.75 in |
| Handle Finish: | Stonewash |
| Handle Color: | Silver, Black |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Blade Thickness: | 4.6 mm |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 1.8 oz, 2.3 oz |
| Condition: | New |
| Color: | Black/Silver |
Features of Cold Steel Safe Maker II AUS 8A Stainless Knife:
- Blades
- shafts and T shaped tangs are fashioned from one solid piece of stainless steel
- 2.3oz
- overall weight
- 3-1/4" blade length
- 1-3/4" long Kray-Ex handle
- 5" overall length
- Japanese AUS 8A stainless with stone washed finish
- Includes a Secure-Ex sheath
Package Contents:
- Cold Steel Safe Maker II AUS 8A Stainless Knife
- Secure-Ex Sheath
Cold Steel Safe Maker II AUS 8A Stainless Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Safe Maker II AUS 8A Stainless Knife, Black/Silver, 5in, CS-12DCST , MPN: CS-12DCST , UPC: 705442016267 , Code: 24-KPD-CS-12DCST