1 of 3 images
Cool Hand G10 Chef's Knife, 13in Overall, 8in, Satin Finish 1.4116 Stainless Blade, Black G10 Handle, 7198GG10
2 of 3 images
Cool Hand Chef's Knife G10 CLH7198GG10
3 of 3 images
Cool Hand G10 Fixed Blade Chef's Knife, 13in Overall, 8in Satin Finish 1.4116 Stainless Blade, Black G10 Handle, 7198GG10
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 8 in
- Overall Length:
- 13 in
- Handle Color:
- Black G10
- Color:
- Black
Code: 5OP-KN4-CLH7198GG10-7198GG10
MPN: 7198GG10
List: $47.95Save $3.96
$43.99
Product Info for Cool Hand Chef's CLH7198G 8.00 in Stainless Steel Kitchen Knife
Satin finish 1.4116 stainless blade. Black G10 handle.![]()
Specifications for Cool Hand Chef's CLH7198G 8.00 in Stainless Steel Kitchen Knife:
| Manufacturer: | Cool Hand |
| Blade Length: | 8 in |
| Overall Length: | 13 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Chef Knives |
| Handle Color: | Black G10 |
| Weight: | 1.06 lb |
| Color: | Black |
| Length: | 33.02 cm |
Package Contents:
- Cool Hand G10 Fixed Blade Chef's Knife
Cool Hand Chef's CLH7198G 8.00 in Stainless Steel Kitchen Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Cool Hand Chef's CLH7198G 8.00 in Kitchen Knife, Black G10, 7198GG10 , MPN: 7198GG10 , Code: 5OP-KN4-CLH7198GG10-7198GG10
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare