1 of 4 images
Cool Hand Cocobolo Utility Knife, 10.5in Overall, 6in, VG-10 Damascus Steel Blade, Cocobolo Wood Handle, 7196DCB
2 of 4 images
Cool Hand Utility Knife Cocobolo
3 of 4 images
Cool Hand Utility Knife Cocobolo
4 of 4 images
Cool Hand Utility Knife Cocobolo Knife, 10.5in Overall, VG-10 Damascus Steel, 6in Hammered Blade, Cocobolo Wood Handle, 7196DCB
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 6 in
- Overall Length:
- 10.5 in
- Handle Color:
- Cocobolo Wood
Code: 5OP-KN4-CLH7196DCB-7196DCB
MPN: 7196DCB
List: $99.95Save 28%
$71.99
Product Info for Cool Hand Utility Cocobolo 6.00 in Damascus Steel Kitchen Knife
Hammered finish blade. Cocobolo wood handle. VG-10 Damascus steel blade.![]()
Specifications for Cool Hand Utility Cocobolo 6.00 in Damascus Steel Kitchen Knife:
| Manufacturer: | Cool Hand |
| Blade Length: | 6 in |
| Overall Length: | 10.5 in |
| Blade Material: | Damascus Steel |
| Knife Application: | Utility |
| Handle Color: | Cocobolo Wood |
| Weight: | 0.64 lb |
| Length: | 26.67 cm |
Package Contents:
- Cool Hand Utility Knife Cocobolo Knife
Cool Hand Utility Cocobolo 6.00 in Damascus Steel Kitchen Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Cool Hand Utility Cocobolo 6.00 in Kitchen Knife, Cocobolo wood, 7196DCB , MPN: 7196DCB , Code: 5OP-KN4-CLH7196DCB-7196DCB
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare