Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
HCO Outdoor Products Scout Guard 565F Digital Trail Camera has been discontinued by HCO Outdoor Products and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Hunting Gear, Trail Cameras yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for HCO Outdoor Products Scout Guard 565F Digital Trail Camera
HCO Outdoor Products Scoutguard 565F Trail Camera SG565F is a great motion-triggered camera for your home, office and community. The HCO Outdoor Products SG565F Digital Trail Camera is the first non-infrared trail camera from the HCO Outdoor Products Scout Guard Series. This HCO Outdoor Products Trail Camera is great for games, hunting, animal observation and all other outdoor surveillance. The Scout Guard 565F Digital Trail Camera from HCO Trail Cameras can be trigged by any movement of humans or animals within a certain region of interest. The HCO Outdoor Products ScoutGuard 565-F Trail Camera also offers great daytime and night time images.![]()
Specifications for HCO Outdoor Products Scoutguard 565F Digital Trail Camera SG-565F:
| Image Sensor: | 5MP Color CMOS sensor |
| Maximum Resolution: | 2560x1920 |
| Lens: | F=3.0mm, FOV(Field of View)=52° |
| Flash Range: | 45ft |
| Detection Range: | 30ft |
| Remote Control Display: | 1.7inches LCD Color Display/Viewer |
| Internal Memory: | N/A |
| External Memory: | SD-card from 8MB to 8GB |
| Picture Resolution: | 5MP = 2560x1920, 3MP = 2048x1536 |
| Video Resolution: | 640x480(Default, 16FPS)/320x240(20FPS)(Daytime ONLY) |
| PIR Lens: | Multi Zone |
| PIR sensitivity: | Adjustable(High/Normal/Low) |
| User Interface: | Remote Control With LCD |
| Operation: | Day/Night(24hours) |
| Trigger Time: | 1.2s |
| Delay: | 1s – 60m Programmable |
| Capture Mode: | 1~3 Programmable |
| Video Length: | 1-60s Programmable (Daytime) |
| Power Supply: | 8xAA(Recommended), 4xAA(Emergency), 6V DC |
| Stand-by Current: | < 0.3mA(<7mAh/Day) |
| Low Battery Alert: | LED Indicator |
| Ports & Jacks: | Remote Control Jack/ USB Jack, TV Out Jack, SD Card Slot, 6V DC Jack |
| Mounting: | Strap |
| Dimensions: | Height 5-1/2 inches, Width 4 inches, Depth 2-1/2 inches |
| Weight: | appx 1 lb without Battery |
| Operation Temperature: | -4F to 140F |
| Storage Temperature: | -22F to 158F |
| Operation Humidity: | 5% - 90% |
| Security Authentication: | FCC CE RoHS |
Features of HCO Outdoor Products Scoutguard 580M Scouting Camera SG-580M:
- 5 Mega Pixels CMOS sensor, high quality color pictures
- Color daytime/nighttime images
- Color daytime video, will not take video during nighttime
- Color display controller/viewer allows you to program the camera and view the images in the field
- Support up to 8G SD card
- Compact size, well designed digital scouting camera (5-1/2X4X2-1/2 inches)
- Ultra low stand-by power consumption (<0.2Ah/month), extreme durable and convenient with AA batteries (>80days)
- Quick trigger time (<1.3s)
- Lockable with mounting strap, nail/screw and cable lock
- Innovative remote control, easy to operate
Package Contents:
- HCO Outdoor Products HCO Outdoor Products SG565F Digital Trail Camera
Related Products to HCO Outdoor Products Scout Guard 565F Digital Trail Camera
HCO Outdoor Products Scout Guard 565F Digital Trail Camera Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- HCO Scoutguard 5 Megapixel Digital Trail Camera, Camo - SG565F , MPN: SG565FV , UPC: 013964391176 , Code: FD-TC-SG565F