Tap Tap to Zoom
Product Info for Jessie & James Cougar Canvas Concealed Carry Waist and Leg Bag
The Cougar is one tough CCW Bag. Canvas Construction with a little leather trim, it can be worn as a Crossbody Bag or around your waist. The web strap can double as a belt, and an added leg strap can keep it in place when riding a bike, a horse, or a Hog.![]()
Specifications for Jessie & James Cougar Canvas Concealed Carry Waist and Leg Bag:
| Manufacturer: | Jessie & James |
| Pack Application: | Concealed Carry |
| Gender: | Unisex |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Concealed Carry |
| Dimensions: | 11.5x10x2.5 in |
| Width: | 10 in |
| Height: | 11.5 in |
Features of Jessie & James Cougar Canvas Concealed Carry Waist and Leg Bag
- Made of heavy duty canvas that is durable and abrasion resistant
- 1 detachable waist webbing strap
- 1 detachable leg webbing strap
- 1 upper zipper pocket
- Magnetic flap with 1 zipper pocket
- 2 main compartments:1 conceal compartment and 1 compartment with 3 card slots
- Anti-brass hardware
- Elastic Velcro strap to keep your weapon secure
- <
- Concealed Compartment: 9.5"H x 6"W
- Waist Strap Drop: 7.5" - 24"
- Leg Strap Drop: 3" - 13"
Package Contents:
- Jessie & James Cougar Canvas Concealed Carry Waist and Leg Bag
Jessie & James Cougar Canvas Concealed Carry Waist and Leg Bag Orderable Models
List of Orderable Models
- Jessie & James Cougar Canvas Concealed Carry Waist and Leg Bag, Black, SMC52104R1 BK , MPN: SMC52104R1 BK , UPC: 840151804221 , Code: 5MD-PSS-JJS0730-SMC52104R1-BK
- Jessie & James Cougar Canvas Concealed Carry Waist and Leg Bag, Brown, SMC52104R1 BR , MPN: SMC52104R1 BR , UPC: 840151804238 , Code: 5MD-PSS-JJS0730-SMC52104R1-BR
- Jessie & James Cougar Canvas Concealed Carry Waist and Leg Bag, Gray, SMC52104R1 GY , MPN: SMC52104R1 GY , UPC: 840151804245 , Code: 5MD-PSS-JJS0730-SMC52104R1-GY
- Jessie & James Cougar Canvas Concealed Carry Waist and Leg Bag, Khaki, SMC52104R1 KH , MPN: SMC52104R1 KH , UPC: 840151804252 , Code: 5MD-PSS-JJS0730-SMC52104R1-KH
- Jessie & James Cougar Canvas Concealed Carry Waist and Leg Bag, Olive, SMC52104R1 OL , MPN: SMC52104R1 OL , UPC: 840151804269 , Code: 5MD-PSS-JJS0730-SMC52104R1-OL