Tap Tap to Zoom
Product Info for Jessie & James Filly Tooled Wallet
Elevate your everyday style with the Filly Wallet, a beautifully hand-tooled leather accessory that combines elegance with functionality. Crafted from premium faux leather, this wallet features an intricate floral design that radiates a rustic charm. With a double zipper and a detachable wrist strap, this wallet effortlessly transitions from day-to-night and offers versatility for any occasion.![]()
Specifications for Jessie & James Filly Tooled Wallet:
| Manufacturer: | Jessie & James |
| Fabric/Material: | Faux Leather |
| Depth/Thickness: | 1.75 in |
| Size: | One Size |
| Width: | 7.5 in |
| Height: | 4 in |
| Fastener/Closure Type: | Zipper |
| Gender: | Female |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Casual |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Travel Accessory Type: | Wallets & Money Belt |
| Strap: | Yes |
Features of Jessie & James Filly Tooled Wallet
- Intricate floral pattern embossed design
- Brushed antique brass hardware
- Double full zip-around closure
- Detachable Wrist Strap
- Interior: 8 card slots, 2 check slots, 1 central zipper pocket, and 2 main compartments to store cash, receipts, or a smartphone
Package Contents:
- Jessie & James Filly Tooled Wallet
Jessie & James Filly Tooled Wallet Orderable Models
List of Orderable Models
- Jessie & James Filly Tooled Wallet, Black, SM52131 BK/BK , MPN: SM52131 BK/BK , UPC: 840151800063 , Code: 5MD-WL-MUPS26-SM52131-BK-BK
- Jessie & James Filly Tooled Wallet, Red, SM52131 RD/RD , MPN: SM52131 RD/RD , UPC: 840151800100 , Code: 5MD-WL-MUPS26-SM52131-RD-RD
- Jessie & James Filly Tooled Wallet, Brown, SM52131 LBR/BR , MPN: SM52131 LBR/BR , UPC: 840151800070 , Code: 5MD-WL-MUPS26-SM52131-LBR-BR
- Jessie & James Filly Tooled Wallet, Taupe, SM52131 TP/TP , MPN: SM52131 TP/TP , UPC: 840151800094 , Code: 5MD-WL-MUPS26-SM52131-TP-TP
- Jessie & James Filly Tooled Wallet, Teal, SM52131 TL/TL , MPN: SM52131 TL/TL , UPC: 840151800087 , Code: 5MD-WL-MUPS26-SM52131-TL-TL
- Jessie & James Filly Tooled Wallet, Coffee, SM52131 CF/CF , MPN: SM52131 CF/CF , UPC: 840151800117 , Code: 5MD-WL-MUPS26-SM52131-CF-CF