Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 6.5 in
- Overall Length:
- 12 in
- Handle Color:
- Black/Gray
- Quantity:
- 1
- Color:
- Gray/Black/Gray
- Blade Type:
- Fixed Blade
Code: 66E-KN4-491DD944-BHQ-50044
MPN: BHQ-50044
Prices and availability subject to change.
Product Info for kai housewares Luna 6.50in Asian Utility Kitchen Knives
The KAI Luna series of kitchen knives offers fantastic performance and style at an affordable price. Each knife in the series features an expertly hardened stainless steel blade to provide outstanding edge retention, strength, and rigidity. This 6.5in Asian Utility Knife has a long, thin blade perfect for processing vegetables and thinly slicing meat. Its razor sharp edge and tip excels at everything from skinning fish to shaving vegetables.![]()
Specifications for kai housewares Luna 6.50in Asian Utility Kitchen Knives:
| Manufacturer: | kai housewares |
| Blade Length: | 6.5 in |
| Closed Length: | 5.5 in |
| Overall Length: | 12 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Blade Shape: | Wharncliffe |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Black/Gray |
| Handle Length: | 5.5 in |
| Blade Finish: | Polish |
| Blade Thickness: | 0.08 in |
| Handle Material: | Polymer |
| Weight: | 4.62 oz |
| Sheath Material: | Polymer |
| Quantity: | 1 |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Color: | Gray/Black/Gray |
| Blade Type: | Fixed Blade |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Work, Outdoor, Casual, Everyday |
| Hand: | Ambidextrous |
| Style: | Original |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Regular |
| Gender: | Unisex |
Features of kai housewares Luna 6.50in Asian Utility Kitchen Knives
- Stylish hammered finish assists in releasing food from the blade.
- Soft grip handle offers a slip-resistant, comfortable grip
- Includes a matching plastic sheath for safe storage.
Package Contents:
- kai housewares Luna 6.50in Asian Utility Kitchen Knives
kai housewares Luna 6.50in Asian Utility Kitchen Knives Orderable Models
List of Orderable Models
- kai housewares Luna Asian Utility Kitchen Knives, 6.50in, Stainless Steel, Wharncliffe Blade, Polymer Black/Gray Handle, Gray/Black/Gray, 12.00in, BHQ-50044 , MPN: BHQ-50044 , Code: 66E-KN4-491DD944-BHQ-50044


























































