Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 8 in
- Overall Length:
- 13.5 in
- Handle Color:
- Black/Gray
- Quantity:
- KIT
- Color:
- Gray/Black/Gray
- Blade Type:
- Fixed Blade
Code: 66E-KN4-22761C53-BHQ-50041
MPN: BHQ-50041
Prices and availability subject to change.
Product Info for kai housewares Luna 8.00in Kitchen Knives
The KAI Luna series of kitchen knives offers fantastic performance and style at an affordable price. Each knife in the series features an expertly hardened stainless steel blade to provide outstanding edge retention, strength, and rigidity. This 8in Chefs Knife is a must-have in any kitchen. It processes food of all shapes and sizes with ease, and makes the time preparing meals far more enjoyable.![]()
Specifications for kai housewares Luna 8.00in Kitchen Knives:
| Manufacturer: | kai housewares |
| Blade Length: | 8 in |
| Closed Length: | 5.5 in |
| Overall Length: | 13.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Black/Gray |
| Handle Length: | 5.5 in |
| Blade Finish: | Polish |
| Blade Thickness: | 0.07 in |
| Handle Material: | Polymer |
| Weight: | 4.64 oz |
| Sheath Material: | Polymer |
| Quantity: | KIT |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Color: | Gray/Black/Gray |
| Blade Type: | Fixed Blade |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Work, Outdoor, Everyday, Casual |
| Style: | Original |
| Hand: | Ambidextrous |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Regular |
| Gender: | Unisex |
Features of kai housewares Luna 8.00in Kitchen Knives
- Stylish hammered finish assists in releasing food from the blade.
- Soft grip handle offers a slip-resistant, comfortable grip.
- Includes a matching plastic sheath for safe storage.
Package Contents:
- kai housewares Luna 8.00in Kitchen Knives
kai housewares Luna 8.00in Kitchen Knives Orderable Models
List of Orderable Models
- kai housewares Luna Kitchen Knives, 8.00in, Stainless Steel, Drop Point Blade, Polymer Black/Gray Handle, Gray/Black/Gray, 13.50in, BHQ-50041 , MPN: BHQ-50041 , Code: 66E-KN4-22761C53-BHQ-50041


























































