Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 9 in
- Overall Length:
- 14 in
- Handle Color:
- Purple
- Quantity:
- 1
- Color:
- Gray/Purple
- Blade Type:
- Fixed Blade
Code: 66E-KN4-A16474B4-BHQ-18799
MPN: BHQ-18799
Prices and availability subject to change.
Product Info for kai housewares Pure Komachi 2 II 9.00in Slicing Kitchen Knives
Whether youre slicing chicken breast for a family dinner or you want to make your dinner guests sit up and take notice, the Pure Komachi 2 9in Slicing Knife is your answer. This attractive, plum-colored slicing knife offers a full nine inches of blade length so you can make a smooth slice in a single cut. The sharp blade glides through your roast, making thin, even slices almost effortless. The knife is lightweight and the handle is comfortable so you always have complete control of your cut.![]()
The bright colors on both blade and handle make Pure Komachi 2 knives from Kai Knives fun to use and add eye-catching color to your kitchen. The color-coding helps guard against cross-contamination of food. Each blade features high-carbon stainless steel with a hand-sharpened 16 degree cutting angle. Molded resin handles offer a comfortable and secure grip. These knives are dishwasher safe. However with all kitchen knives, we recommend hand washing to prolong the life of your blade as well as the colorful blade coating. Comes with a matching sheath for easy storage.
Specifications for kai housewares Pure Komachi 2 II 9.00in Slicing Kitchen Knives:
| Manufacturer: | kai housewares |
| Blade Length: | 9 in |
| Closed Length: | 5 in |
| Overall Length: | 14 in |
| Blade Material: | High Carbon Steel |
| Serrated: | Plain |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Purple |
| Handle Length: | 5 in |
| Blade Thickness: | 0.06 in |
| Handle Material: | Polymer |
| Weight: | 3.2 oz |
| Sheath Material: | Polymer |
| Quantity: | 1 |
| Fabric/Material: | High Carbon Steel |
| Color: | Gray/Purple |
| Blade Type: | Fixed Blade |
| Gender: | Unisex |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| Style: | Original |
| Hand: | Ambidextrous |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Regular |
Package Contents:
- kai housewares Pure Komachi 2 II 9.00in Slicing Kitchen Knives
kai housewares Pure Komachi 2 II 9.00in Slicing Kitchen Knives Orderable Models
List of Orderable Models
- kai housewares Pure Komachi 2 II Slicing Kitchen Knives, 9.00in, High Carbon Steel, Drop Point Blade, Polymer Purple Handle, Gray/Purple, 14.00in, BHQ-18799 , MPN: BHQ-18799 , Code: 66E-KN4-A16474B4-BHQ-18799


























































