1 of 3 images
Karesuando Sami Kebne Hunter
2 of 3 images
Karesuando Sami Kebne Hunter
3 of 3 images
Karesuando Sami Kebne Hunter
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 4 in
- Overall Length:
- 8.25 in
- Blade Material:
- Steel
- Handle Color:
- Oiled Curly Birch And Reindeer Antler
Code: 2R1-KN1-KAR359002-3590-02
MPN: 3590-02
UPC: 871373566543
List: $377.00Save 36%
$239.99
Product Info for Karesuando Sami Kebne Hunter 4.00 in Steel Fixed Blade Knife
8.25" (20.96cm) overall. 4" (10.16cm) RWL-34 steel blade. Oiled curly birch and reindeer antler handle. Curly birch and leather belt sheath. Boxed with hanging tab.![]()
Specifications for Karesuando Sami Kebne Hunter 4.00 in Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Karesuando |
| Blade Length: | 4 in |
| Overall Length: | 8.25 in |
| Blade Material: | Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Oiled Curly Birch And Reindeer Antler |
| Weight: | 0.36 lb |
| Length: | 20.96 cm |
Package Contents:
- Karesuando Sami Kebne Hunter
Karesuando Sami Kebne Hunter 4.00 in Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Karesuando Sami Kebne Hunter 4.00 in Fixed Blade Knife, Oiled curly birch and reindeer antler, 359002 , MPN: 3590-02 , UPC: 871373566543 , Code: 2R1-KN1-KAR359002-3590-02
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare