Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Llama I Pistol, .32 ACP, 3.65in barrel
Also known as the Model 1 and often called the unnamed model, this pistol resembled a miniature copy of the Colt 1911. Unlike the Colt 1911 design though, the pistol had no grip safety.![]()
Specifications for Llama I Pistol, .32 ACP, 3.65in barrel:
| Manufacturer: | Llama |
| Gun Make: | Llama |
| Gun Model: | Llama I |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .32 ACP |
| Barrel Length: | 3.65 in |
| Material: | Black Plastic |
| Sight Configuration: | Fixed blade and notch |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Production Year: | 1933 - 1935 |
| Weight: | 20 oz |
| Height: | 4.7 in |
| Length: | 6.3 in |
| Muzzle Velocity: | 888 ft/s |
| Muzzle Energy: | 124 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Blued Steel |
Package Contents:
- Llama I Pistol, .32 ACP, 3.65in barrel
Llama I Pistol, .32 ACP, 3.65in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Llama I Pistol, .32 ACP, 3.65in barrel, blued steel frame, black plastic grip, blowback operated semi-auto, fixed blade and notch, 7 round magazine, LLA-I-.32 ACP-3.65-1-FRRMPG , MPN: LLA-I-.32 ACP-3.65-1-FRRMPG , Code: 5TS-FH1-OP674-LLA-I-32-ACP-3-65-1-FRRMPG


































































