Tap Tap to Zoom
- Color:
- Grey
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 500 lumens
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- 120 dB Alarm
- Battery Type:
- Rechargeable
Code: 61V-FL-97853-97853
MPN: 97853
UPC: 704673978535
Product Info for Police Security Flashlights Alert120 Rechargeable 500 Lumens Flashlight w/ Alarm
Stay safe and be seen with the Patent Pending ALERT120 a powerful 120-decibel personal alarm combined with a 500-lumen rechargeable flashlight. Designed for convenience and security, this easy access, multi-functional device features an ear-piercing 120dB alarm with blinding strobe light for added visibility to deter threats and attract attention. A quick release hook and key ring allows for easy attachment to a purse, backpack or keychain for instant access. Perfect for students, joggers, or anyone on the go, the ALERT120 is a compact, yet powerful safety essential.![]()
Specifications for Police Security Flashlights Alert120 Rechargeable 500 Lumens Flashlight w/ Alarm:
| Manufacturer: | Police Security Flashlights |
| Flashlight Application: | Everyday Carry |
| Color: | Grey |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 500 lumens |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 75 m |
| Bezel Diameter: | 0.63 in |
| Length: | 2.97 in |
| Width: | 1.46 in |
| Weight: | 0.08 lb |
| Additional Features: | 120 dB Alarm |
| Battery Type: | Rechargeable |
Features of Police Security Flashlights Alert120 USB Rechargeable Battery 500 Lumens LED Flashlight
- Secure Quick Release Swivel Hook
- Low Power Indicator
- Built in Rechargeable Battery
- Splash resistant but cannot be submerged
- Survives drops up to 1 meter
Package Contents:
- Police Security Flashlights Alert120 Rechargeable 500 Lumens Flashlight w/ Alarm
Police Security Flashlights Alert120 Rechargeable 500 Lumens Flashlight w/ Alarm Orderable Models
List of Orderable Models
- Police Security Flashlights Alert120 Rechargeable 500 Lumens Flashlight w/ Alarm, 120dB, Grey, 97853 , MPN: 97853 , UPC: 704673978535 , Code: 61V-FL-97853-97853