Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Smith & Wesson 410 Pistol, .40 S&W, 4in barrel
Part of the American Pride Series of pistols, the Third Generation Model 410 was designed as an affordable handgun for the American market. Based on the 4000 series design. Plastic sights and guide rod.![]()
Specifications for Smith & Wesson 410 Pistol, .40 S&W, 4in barrel:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson Model 410 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .40 S&W |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Straight Backstrap Wrap-around |
| Sight Configuration: | White Dot Front, 2 Dot Rear |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Decocker |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 11 Round |
| Production Year: | 1996 - 2007 |
| Weight: | 28.5 oz |
| Length: | 7.5 in |
| Housing/Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Muzzle Energy: | 400 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1000 ft/s |
Package Contents:
- Smith & Wesson 410 Pistol, .40 S&W, 4in barrel
Smith & Wesson 410 Pistol, .40 S&W, 4in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Smith & Wesson 410 Pistol, .40 S&W, 4in barrel, aluminum alloy frame, straight backstrap wrap-around grip, recoil operated semi-automatic, white dot front, 2 dot rear, 11 round magazine, SW-410-1-FRRMPG , MPN: SW-410-1-FRRMPG , Code: SN-FH1-SW410-SW-410-1-FRRMPG
































































































