Tap Tap to Zoom
- Color:
- Clear
- Length:
- 101 mm
- Width:
- 18 mm
- Height:
- 65 mm
Code: XU-CM-MCSeries-7-SS014891000
MPN: SS014891000
UPC: 045235901166
Product Info for Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass
The Suunto MC-2 is a precision sighting compass for mountain navigation, with UTM scales and a ruler for accurate map work. Choose a regional or globally balanced needle version for reliable readings wherever you travel.![]()
Specifications for Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | Clear |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Weight: | 75 g |
| Length: | 101 mm |
| Width: | 18 mm |
| Height: | 65 mm |
| Luminous Points: | Yes |
| Compass Type: | Baseplate |
Features of Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass
- ast globally balanced needle with jewel bearing
- 20 degrees tilt margin for easier readings
- Adjustable declination correction
- Liquid-filled capsule for stable operation
- Mirror for sighting bearings and signaling
- Sighting hole and notch for accurate bearings
- Clinometer
- Luminescent markings for low light
- USGS UTM scales
- Baseplate with magnifying lens
- Detachable snap-lock lanyard with wristlock (easy to remove for map work)
- Suunto limited lifetime warranty
Package Contents:
- Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass
Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass Orderable Models
List of Orderable Models
- Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass, Clear, One Size, SS014891000 , MPN: SS014891000 , UPC: 045235901166 , Code: XU-CM-MCSeries-7-SS014891000