Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Taurus Hunter-981 Revolver, .22 Winchester Magnum Rimfire, 12 in barrel
If you're looking around for a fantastic deal for the Taurus Hunter-981 Revolver, .22 Winchester Magnum Rimfire, 12 in barrel, then you have come to the right spot..![]()
These Shop by Firearm Model from the skilled product specialists at Taurus are made by using long lasting and dependable components, in order to provide you with product which will be powerful for countless years. Manufactured using some of the most useful available components and engineering, these particular Shop by Firearm Model from the product specialists at Taurus will last an unbelievably long time.
Taurus has been developing high-quality products for a number of years, and the Taurus Hunter-981 Revolver, .22 Winchester Magnum Rimfire, 12 in barrel is their particular means of demonstrating how much they are concerned.
Here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to obtain the most suitable product for your specifications, and exhibiting the Taurus Hunter-981 Revolver, .22 Winchester Magnum Rimfire, 12 in barrel is a thing that we are pleased to offer.
Specifications for Taurus Hunter-981 Revolver, .22 Winchester Magnum Rimfire, 12 in barrel:
| Manufacturer: | Taurus |
| Gun Make: | Taurus |
| Gun Model: | Taurus Model 981 Hunter |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .22 Winchester Magnum Rimfire |
| Barrel Length: | 12 in |
| Material: | Black Rubber |
| Sight Configuration: | Fixed Front, Adjustable Rear |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Transfer Bar |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-16.5 RH |
| Rifling Profile: | 6 Groove Rifling |
| Weight: | 56.8 oz |
| Height: | 5.68 in |
| Length: | 18 in |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
| Muzzle Velocity: | 1591 ft/s |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Muzzle Energy: | 225 ft-lbs |
Package Contents:
- Taurus Hunter-981 Revolver, .22 Winchester Magnum Rimfire, 12 in barrel
Taurus Hunter-981 Revolver, .22 Winchester Magnum Rimfire, 12 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Taurus Hunter-981 Revolver, .22 Winchester Magnum Rimfire, 12 in barrel, stainless steel frame, black rubber grip, revolving chamber, double-action, trigger actuated transfer bar, fixed front, adjustable rear, 7 round magazine, TRS-HUNTER-981-FRRMPG , MPN: TRS-HUNTER-981-FRRMPG , Code: 95X-FH2-FRROP1518-TRS-HUNTER-981-FRRMPG




































