Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 1.63 in
- Overall Length:
- 5 in
- Blade Material:
- 1095HC
- Included Accessories:
- Black Kydex Sheath
- Handle Material:
- Steel
- Blade Finish:
- Tumble Finish
- Handle Color:
- Steel
- Condition:
- Factory DEMO
- Handle Finish:
- Skeletonized
- Sheath Material:
- KYDEX
- Package Type:
- Box
- Color:
- Steel
Code: TP2-KN1-TKFQ163-QCK-01
MPN: QCK-01
UPC: 816411024326
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for TOPS Knives Quickie 1.63in Fixed Blade Knife
The TOPS Knives Quickie 1.63in Pocket Knife TKQPQ has been manufactured to be the ideal way to make sure that Law Enforcement, Military and Hunters have the blade they need to handle any cutting assignment. This Knife from the product experts at TOPS Knives, 1.63in blade, 1095 high carbon steel and skeletonized handle, is hand-made, customizable fixed blade knife, that includes a black kydex sheath with a multi-position clip. For a great way to make sure you have sturdy and reliable knife you can depend on in any situation, choose the TOPS Knives Quickie 1.63in Knife.![]()
Specifications for TOPS Knives Quickie 1.63in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | TOPS Knives |
| Blade Length: | 1.63 in |
| Overall Length: | 5 in |
| Blade Material: | 1095HC |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Black Kydex Sheath |
| Handle Material: | Steel |
| Blade Finish: | Tumble Finish |
| Handle Color: | Steel |
| Condition: | Factory DEMO |
| Handle Finish: | Skeletonized |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 1.2 oz |
| Package Type: | Box |
| Color: | Steel |
| Thickness: | 0.13 in |
| Country of Origin: | USA |
Features of TOPS Knives Quickie 1.63in Fixed Blade Knife
- Cutting Edge: 1.13in
- Secondary Cutting Edge: 1.5in
- Blade Thickness: 0.13in
- Handle Style: Skeletonized
- Knife Weight: 1.2oz
- Weight w/ Sheath: 2.5oz
- Sheath Clip: Multi-Position Clip
- Designer: Leo Espinoza
Package Contents:
- TOPS Knives Quickie 1.63in Fixed Blade Knife
- Sheath
TOPS Knives Quickie 1.63in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- TOPS Knives Quickie Fixed Blade Knife, 1.63in, 1095 RC 56-58 Steel, Karambit, QCK-01 , MPN: QCK-01 , UPC: 816411024326 , Code: TP2-KN1-TKFQ163-QCK-01