Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Product Info for Leupold Mark 4HD 6-24x52 Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane, PR2- MOA, Black, Small, 183822
The Leupold Mark 4HD 6-24x52 Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane, PR2- MOA, Black, Small, 183822 Objective Lens Diameter: 52 mm, Magnification: 6 - 24 x, Reticle: PR2-MOA, Tube Diameter: 34 mm, Reticle Focal Plane: First Focal Plane (FFP), Illumination Color: None, Eye Relief: 3.8 - 4 in, Color: Black, Adjustment Click Value: 1/4 MOA, Length: 14.6 in, Adjustment Type: MOA, Illumination Type: Non-Illuminated, Fabric/Material: Aluminum, Adjustment Range: 125 MOA, Weather Resistance: Fog Resistant, Shock Resistant, Waterproof, Water Resistance Level: Waterproof, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Magnification Type: Variable, Gun Type: Rifle. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts ! Please also check out more options for Leupold Mark 4HD 6-24x52 Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane.
Purchase your new Leupold Mark 4HD 6-24x52 Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane, PR2- MOA, Black, Small, 183822 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Upgrade every gun in your safe with a rugged Mark 4HD riflescope. We took the legendary performance of our Mark 5HD and gave it a slimmer maintube thats been packed full of professional-grade features. Whether youre a dedicated enthusiast or a uniformed professional, the Mark 4HDs optical clarity and lightweight design will get the job done at the range or in the field. The Mark 4HD series features four magnification ranges, giving you an accurate and reliable option for close-quarter engagements, long-range dominance, and everything in between. Theyre available with a three-turn elevation dial for unmatched confidence at extreme distances, a precise ZeroLock windage adjustment that wont budge when knocked around, and a side focus thatll give you tack-sharp images down to 25 yards. And like all Leupold riflescopes, theyre waterproof, fogproof, and backed by our lifetime guarantee.
Features:
Professional-Grade Optical System
4:1 zoom ratio
30mm and 34mm maintubes
Ultra-lightweight design
High-speed power selector
Removable throw lever
MIL or MOA adjustments/reticles,Precise tracking andreturn to zero
Lens covers included,Waterproof/Fogproof
Guaranteed for life
Features of Leupold Mark 4HD 6-24x52 Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Professional-Grade Optical System
- 4:1 zoom ratio
- 30mm and 34mm maintubes
- Ultra-lightweight design
- High-speed power selector
- Removable throw lever
- MIL or MOA adjustments/reticles,Precise tracking andreturn to zero
- Waterproof/Fogproof
- Guaranteed for life
Package Contents:
- Leupold Mark 4HD 6-24x52 Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
Specifications for Leupold Mark 4HD 6-24x52 Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane, PR2- MOA, Black, Small, 183822
| Objective Lens Diameter | 52 mm |
| Magnification | 6 - 24 x |
| Reticle | PR2-MOA |
| Tube Diameter | 34 mm |
| Reticle Focal Plane | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color | None |
| Eye Relief | 3.8 - 4 in |
| Color | Black |
| Adjustment Click Value | 1/4 MOA |
| Length | 14.6 in |
| Adjustment Type | MOA |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Adjustment Range | 125 MOA |
| Weather Resistance | Fog Resistant, Shock Resistant, Waterproof |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Magnification Type | Variable |
| Gun Type | Rifle |
Buy Together & Save Even More!
-
Leupold Mark 4HD 6-24x52 Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane, PR2- MOA, Black, Small, 183822 -
Save 64% on OpticsPlanet Exclusive Est. 2000 Limited Edition T-Shirt - Men's, Military Green, Large, NL6010-OP25-MG-L