Tap Tap to Zoom
Save 20% on Select Burris Products
Product Info for Burris FastFire III Reflex Red Dot Sight, 3 MOA Reticle, Black, 300234
The Burris FastFire III Reflex Red Dot Sight, 3 MOA Reticle, Black, 300234 Color: Black, Finish: Matte, Fabric/Material: Aluminum, Magnification: 1 x, Objective Lens Diameter: 21 mm, Objective Window Size: 21x15 mm, Reticle: FastFire 3-MOA Dot, Illumination Type: LED, Illumination Color: Red, Brightness Settings: 3, Eye Relief: Unlimited, Adjustment Type: MOA, Adjustment Click Value: 1 MOA, Field of View, Linear: 190 ft at 100 yds, Parallax: Parallax Free, Battery Type: CR1632, Battery Quantity: 1, Battery Life: 5000 hours, Up to 5 years, Operating Temperature: -10 - 130 Fahrenheit, Weather Resistance: Yes, Water Resistance Level: Waterproof, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Length: 1.9 in, Weight: 1.5 oz, Included Accessories: Detachable Picatinny Mount, Standard, Condition: New, Magnification Type: Fixed, Red Dot Sights-Footprint: Not Applicable, Base/Mount Type: Top Rail Mount, Adjustment Range: 115 MOA, Attachment Type: Picatinny, Mount Type: Picatinny, W/E Travel at 100 Yds: 190 in at 100 yds. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 30% Off! Please also check out more options for Burris FastFire III Reflex Red Dot Sight.
Purchase your new Burris FastFire III Reflex Red Dot Sight, 3 MOA Reticle, Black, 300234 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Light and tough the FastFire series puts an unmistakable bright red dot on your target to give you an immediate speed and accuracy advantage and can be used as a primary sight or paired on top of an existing sight. The FastFire 3 provides 3 manual brightness settings plus an automatic brightness adjustment setting. The top-mounted battery offers easy access without removing the sight. Windage and elevation adjustments are accurate and easy to use. Bright red dot allows for fast target acquisition and easy aiming Compact and lightweight so it won?t affect firearm balance or handling 1x magnification allows both-eyes-open shooting for enhanced awareness and target acquisition Parallax-free for better accuracy Mounts to almost anything including handguns rifles and shotguns using Burris mounting systems Automatic brightness sensor adjusts brightness to match the environmental conditions; also features 3 manual brightness settings Windage and elevation adjustments make optic fine-tuning easy; no special tool required High-grade optical glass provides excellent brightness and clarity with lasting durability Index-matched Hi-Lume multi-coating provides low-light performance and glare elimination Waterproof Shockproof design stands up to years of punishing recoil CR1632 battery included Battery access is conveniently located on the top of the sight Comes with our Burris Forever Warranty Includes Picatinny mount for mounting on rifles handguns and tactical shotguns
Features of Burris FastFire III Reflex Red Dot Sight:
- Automatic brightness sensor adjusts brightness to match the environmental conditions; also has 3 manual brightness settings.
- Battery access is conveniently located on the top of the sight; automatic time-out feature after 8 hours helps battery last up to 5 years.
- Available with Picatinny/Weaver mount for mounting on rifles, handguns and tactical shotguns.
Package Contents:
- Burris FastFire III Reflex Red Dot Sight
Specifications for Burris FastFire III Reflex Red Dot Sight, 3 MOA Reticle, Black, 300234
| Color | Black |
| Finish | Matte |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Magnification | 1 x |
| Objective Lens Diameter | 21 mm |
| Objective Window Size | 21x15 mm |
| Reticle | FastFire 3-MOA Dot |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Red |
| Brightness Settings | 3 |
| Eye Relief | Unlimited |
| Adjustment Type | MOA |
| Adjustment Click Value | 1 MOA |
| Field of View, Linear | 190 ft at 100 yds |
| Parallax | Parallax Free |
| Battery Type | CR1632 |
| Battery Quantity | 1 |
| Battery Life | 5000 hours, Up to 5 years |
| Operating Temperature | -10 - 130 Fahrenheit |
| Weather Resistance | Yes |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Length | 1.9 in |
| Weight | 1.5 oz |
| Included Accessories | Detachable Picatinny Mount, Standard |
| Condition | New |
| Magnification Type | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint | Not Applicable |
| Base/Mount Type | Top Rail Mount |
| Adjustment Range | 115 MOA |
| Attachment Type | Picatinny |
| Mount Type | Picatinny |
| W/E Travel at 100 Yds | 190 in at 100 yds |
