Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight Stinger HL LED Flashlight, 800 Lumens, w/12V DC, NiMH Battery, 75432
The Streamlight Stinger HL LED Flashlight, 800 Lumens, w/12V DC, NiMH Battery, 75432 Flashlight Application: Duty, Hunting, Tactical, Color: Black, Fabric/Material: Machined Aircraft Aluminum, Beam Color: White, Charger Type: 12V DC Charger, Bulb Type: C4 LED, Beam Distance: 155 - 310 m, Lens Material: Polycarbonate, Length: 8.4 in, Weight: 12.4 oz, Water Resistance Level: IPX-4, Additional Features: Strobe, Battery Type: 3.6V Ni-MH, Rechargeable, Condition: New. is here at OpticsPlanet with fantastic deals Up to 42% Off! Please also check out more options for Streamlight Stinger HL LED Flashlight.
Purchase your new Streamlight Stinger HL LED Flashlight, 800 Lumens, w/12V DC, NiMH Battery, 75432 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Streamlight Stinger LED HL Water Resistant Flash Light w/Strobe:
- Multi-function On/Off push-button switch lets you choose three lighting modes and strobe for disorienting an aggressor or signaling your location.
- Deep-dish parabolic reflector produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination.
- C4 LED technology, impervious to shock with a 50,000 hour lifetime.
- Optimized electronics provide regulated intensity throughout battery charge.
- 3-cell, 3.6 Volt Ni-MH sub-C battery, rechargeable up to 1000 times.
- 10 hr. steady charge, 2.5 hr. fast charge, or PiggyBack charger options.
- Machined aircraft aluminum body with non-slip rubberized comfort grip; anti-roll rubber ring included.
- IPX-4 water-resistant; 1 meter impact resistance tested.
- Unbreakable polycarbonate lens with scratch-resistant coating.
- Serialized for positive identification.
- Limited lifetime warranty.
Package Contents:
- Streamlight Stinger HL LED Flashlight
Specifications for Streamlight Stinger HL LED Flashlight, 800 Lumens, w/12V DC, NiMH Battery, 75432
| Flashlight Application | Duty, Hunting, Tactical |
| Color | Black |
| Fabric/Material | Machined Aircraft Aluminum |
| Beam Color | White |
| Charger Type | 12V DC Charger |
| Bulb Type | C4 LED |
| Beam Distance | 155 - 310 m |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Length | 8.4 in |
| Weight | 12.4 oz |
| Water Resistance Level | IPX-4 |
| Additional Features | Strobe |
| Battery Type | 3.6V Ni-MH, Rechargeable |
| Condition | New |
