Tap Tap to Zoom
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
- Color:
- FDE
- Reticle:
- 6 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Included Accessories:
- None, OP Exclusive - Vortex OPMOD Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE
- Condition:
- New
Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-OP-KIT2023
MPN: VRD-6-OP-KIT2023
Product Info for Vortex Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight
These Vortex Viper Red Dot Sights feature bright red 6 MOA reticles for clear targeting in any light levels or background colors. These Red Dot Sights from Vortex Optics have easy to use power and illumination controls on the left side so you can make adjustments without changing your sighting position.Vortex Viper Red Dot Sights mount exceptionally low, so they are a great choice for handguns with cutout slides.![]()
Specifications for Vortex Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | FDE |
| Finish: | Hard Anodized Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy Chassis |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Objective Window Size: | 24 mm |
| Reticle: | 6 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Parallax Free |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032, Stand Alone Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 150 - 30000 hours |
| Operating Temperature: | 22 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Shockproof: | Yes |
| Gun Make: | AR Platform |
| Length: | 1.8 in |
| Width: | 1.81 in |
| Height: | 1.02 in |
| Weight: | 1.1 oz |
| Included Accessories: | OP Exclusive - Vortex OPMOD Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE, None |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | ArmorTek |
| Brightness Index: | 10 |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Type: | Pistol, Rifle, Shotgun |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Front Sight Color: | Red |
| W/E Travel at 100 Yds: | 120 MOA |
Features of Vortex Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight
- Fully Multi-Coated
- Unlimited Eye Relief
- Parallax Free
- Single-Piece Chassis
- Waterproof
- Shockproof
- Hard Anondized Finish
- ArmorTek
Package Contents:
- Vortex Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight
Vortex Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- OP Exclusive - Vortex OPMOD Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE , MPN: VRD-6-OP-KIT2023 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-OP-KIT2023
Vortex Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, CR2032 Battery, Black, VRD-6, Black, Viper Red Dot, VRD-6 , MPN: VRD-6-DEMO , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-DEMO
- Vortex Viper 1x24mm, 6 MOA Red Dot Sight CR2032 Battery, Black, VRD-6 , MPN: VRD-6 , UPC: 875874006027 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6
- Vortex OPMOD Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE , MPN: VRD-6-OP-KIT3 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-OP-KIT3
- USED Vortex Viper 1x24mm, 6 MOA Red Dot Sight CR2032 Battery, Black, VRD-6, EDEMO6, Condition Like New, Inspect and Rebox , MPN: VRD-6-EDEMO6 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-EDEMO-RE-A
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE, Viper Red Dot and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 17, Gen 4, Viper Cut, Version 2, FDE Cerakote , MPN: VRD-6-OP-KIT3-KIT2 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-OP-KIT5
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE, Viper Red Dot and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 26, Gen 3/4, Viper Cut, Version 2, FDE Cerakote , MPN: VRD-6-OP-KIT3-KIT7 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-OP-KIT10
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE, Viper Red Dot and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 17, Gen 5, Viper Cut, Version 2, FDE Cerakote , MPN: VRD-6-OP-KIT3-KIT3 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-OP-KIT6
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, Black, Viper Red Dot and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 17, Gen 5, Viper Cut, Version 2, Black Cerakote , MPN: VRD-6-KIT4 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-KIT4
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE, Viper Red Dot and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 19, Gen 4, Viper Cut, Version 2, FDE Cerakote , MPN: VRD-6-OP-KIT3-KIT5 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-OP-KIT8
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, Black, Viper Red Dot and TRYBE Defense Sig Sauer P320 Pistol Slide, Viper Cut, Black , MPN: VRD-6-KIT9 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-KIT9
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE, Viper Red Dot and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 19, Gen 3, Viper Cut, Version 2, FDE Cerakote , MPN: VRD-6-OP-KIT3-KIT4 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-OP-KIT7
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, Black, Viper RedDot and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 19, Gen 5, ViperCut, Version 2, Black Cerakote , MPN: VRD-6-KIT7 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-KIT7
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, Black, Viper RedDot and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 19, Gen 4, ViperCut, Version 2, Black Cerakote , MPN: VRD-6-KIT6 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-KIT6
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, Black, Viper RedDot and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 19, Gen 3, ViperCut, Version 2, Black Cerakote , MPN: VRD-6-KIT5 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-KIT5
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, Black, Viper RedDot and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 17, Gen 3, ViperCut, Version 2, Black Cerakote , MPN: VRD-6-KIT10 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-KIT10
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, Black, Viper RedDot and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 17, Gen 4, ViperCut, Version 2, Black Cerakote , MPN: VRD-6-KIT3 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-KIT3
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, Black, Viper Red Dot and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 26, Gen 3/4, Viper Cut, Version 2, Black Cerakote , MPN: VRD-6-KIT8 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-KIT8
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight with 3x Magnifier w/ Flip Mount, CR2032 Battery, Black, VRD-6-KIT1 , MPN: VRD-6-KIT1 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-KIT1
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE, Viper Red Dot and TRYBE Defense Sig Sauer P320 Pistol Slide, Viper Cut, FDE , MPN: VRD-6-OP-KIT3-KIT8 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-OP-KIT11
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE, Viper Red Dot and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 17, Gen 3, Viper Cut, Version 2, FDE Cerakote , MPN: VRD-6-OP-KIT3-KIT1 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-OP-KIT4
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE, Viper Red Dot and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 19, Gen 5, Viper Cut, Version 2, FDE Cerakote , MPN: VRD-6-OP-KIT3-KIT6 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-OP-KIT9
- Vortex Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight with Vortex Micro 3x Magnifier , MPN: VRD-6-KIT2 , Code: VX-RD-VRD-6-VRD-6-KIT2
