Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Diameter:
- 0.98 in
- Length:
- 2.5 in
- Weight:
- 3 oz
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: AD-RBF-ATIA5101040-A-5-10-1040
MPN: A.5.10.1040
UPC: 758152900081
Product Info for ATI Outdoors AR-15 Buffer
If you're shopping for a fantastic bargain for the ATI Outdoors AR-15 Buffer, then you've showed up at the absolute right place..![]()
These AR15 Recoil Buffers through the skilled product specialists at ATI Outdoors are made using heavy duty and efficient materials, in order to provide you with a product that is going to be beneficial for many years. Designed utilizing some of the most useful accessible materials and design, these AR15 Recoil Buffers from the product specialists at ATI Outdoors can last an incredibly lengthy time.
ATI Outdoors has been developing high-quality products for a number of years, and the ATI Outdoors AR-15 Buffer is their particular approach to revealing exactly how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we make it our obligation to purchase the best solution for all of your specifications, and featuring the ATI Outdoors AR-15 Buffer is something that we are happy to offer.
Specifications for ATI Outdoors AR-15 Buffer:
| Manufacturer: | ATI Outdoors |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Diameter: | 0.98 in |
| Length: | 2.5 in |
| Weight: | 3 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
| Activity/Occasion: | Hike, Outdoor, Travel, Casual, Work, Duty, Sports |
| Application: | Work, Casual, Outdoor, Everyday, Tactical |
| Size: | One Size |
| Age Group: | Adults |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Gender: | Unisex |
| Quantity: | 1 |
| Fit: | Regular |
| Style: | Tactical |
Features of ATI Outdoors AR-15 Buffer
- Constructed of Military Type III Anodized, 6061 T6 Aluminum
- Works with Commercial, Military and Hybrid Buffer Tubes
- Virtually Indestructible
Package Contents:
- ATI Outdoors AR-15 Buffer
ATI Outdoors AR-15 Buffer Orderable Models
List of Orderable Models
- ATI Outdoors AR-15 Buffer, Black, One Size, A.5.10.1040 , MPN: A.5.10.1040 , UPC: 758152900081 , Code: AD-RBF-ATIA5101040-A-5-10-1040
ATI Outdoors AR-15 Buffer Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED ATI Outdoor AR-15 Buffer, Black, One Size, A-5-10-1040-EDEMO1, Used, Condition Fair, Scratches , MPN: A.5.10.1040-EDEMO1 , Code: AD-RBF-ATIA5101040-A-5-10-1040-EDEMO-SC-D