Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Overall Length:
- 7.5 in
- Blade Material:
- Carbon Steel
- Additional Features:
- Lanyard Hole.
- Color:
- Black
Code: 4J0-KN1-EOS087-MINITHRESHERBLACKBLUESPI
MPN: MINI THRESHER BLACK / BLUE SPI
UPC: 871373560824
Product Info for EOS Mini Thresher Fixed Blade EOS087
7.5" (19.05cm) overall. 3.5" (8.89cm) black coated CPM-3V carbon steel blade. Black aluminum handle. Lanyard hole. Full tang. Blue spike backspacer. Black Kydex belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for EOS Mini Thresher Fixed Blade EOS087:
| Manufacturer: | EOS |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Weight: | 0.54 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole. |
| Color: | Black |
| Length: | 19.05 cm |
Package Contents:
- EOS Mini Thresher Fixed Blade
EOS Mini Thresher Fixed Blade EOS087 Orderable Models
List of Orderable Models
- EOS Mini Thresher 3.50 in Fixed Blade Knife, MINITHRESHERBLACKBLUESPI , MPN: MINI THRESHER BLACK / BLUE SPI , UPC: 871373560824 , Code: 4J0-KN1-EOS087-MINITHRESHERBLACKBLUESPI