Tap Tap to Zoom
- Height:
- 21.7 in
- Length:
- 8.7 in, 220 mm
- Width:
- 8.5 in
- Color:
- Black
- Size:
- One Size
- Pack Volume:
- 16 liters
Code: 4HZ-BG2-PHSP1-EVC-PBH-BLK
MPN: EVC-PBH-BLK
UPC: 816211016323
Product Info for Hazard 4 Plan-B Hard Sling Pack
A hardshell version of our popular Plan-B sling pack, this rugged pack protects your gear by marrying light molded-foam shells and 360 padding for demanding users like press, military, vloggers, etc. The striking aesthetics project an image of the owner at the leading edge of technology. The compartments will fit camera gear, small electronics and accessories, personal items like snacks, etc. The molded back-pad is abrasion resistant while confirming to the spine and ventilating sweat. The top shell has 2 spots for our patented Hardpoint parts allowing optional attachment of loops, lights, bungee systems, molle panels, etc. This pack is also very suitable for motorcycle use as it wont flap in the wind. Military modular webbing (MOLLE) is provided throughout on the sides and strap to allow expansion with pouches, etc. YKK zippers, real Cordura 1000D nylon, and reinforcing stitch patterns insure lasting quality.![]()
Specifications for Hazard 4 Plan-B Hard Sling Pack:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Height: | 21.7 in |
| Length: | 8.7 in, 220 mm |
| Application: | Duty |
| Width: | 8.5 in |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura |
| Color: | Black |
| Gender: | Unisex |
| Design: | Simi Valley |
| Size: | One Size |
| Weight: | 3.9 lb |
| Capacity: | 16 liters |
| Pack Volume: | 16 liters |
| Pack Application: | Military, Outdoor, Hunting, Performance, Urban, Tactical, Casual, Everyday Carry, Original |
| Quantity: | 1 |
| Age Group: | Adults |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Style: | Performance, Casual, Original |
| Pockets: | Yes |
| Pack Loading: | Top, Side, Front |
| Pack Type: | Backpack |
Package Contents:
- Hazard 4 Plan-B Hard Sling Pack
Hazard 4 Plan-B Hard Sling Pack Orderable Models
List of Orderable Models
- Hazard 4 Plan-B Hard Sling Pack, Black, EVC-PBH-BLK , MPN: EVC-PBH-BLK , UPC: 816211016323 , Code: 4HZ-BG2-PHSP1-EVC-PBH-BLK