Tap Tap to Zoom
Product Info for Smith Optics Riptide Sunglasses
There's a time and a place to sweat the details. Designing the Riptide, we did just that. These Smith sunglasses are a classic, Italian-made style with bio-based frames. Spring hinges expand the fit at the temples. The extra flex is not only more comfortable, but feels snug through runs and bike rides. These glasses come in two lens options, each with glare-cutting polarization. ChromaPop+ lenses boost detail, color and clarity while ChromaPop Glass has the added benefit of high scratch resistance.![]()
Specifications for Smith Optics Riptide Sunglasses:
| Manufacturer: | Smith Optics |
| Application: | Outdoor |
| Temple Length: | 140 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Polarized: | Yes |
| Photochromic: | No |
| OTG: | No |
| Temple Design: | Wire Spatula |
| Frame Type: | Lightweight |
| Frame Material: | Evolve |
| Lens Shape: | Square |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Horizontal Frame Measurement: | 61 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 43 mm |
| Distance Between Lenses: | 14 mm |
Features of Smith Optics Riptide Sunglasses
- ChromaPop Glass polarized lenses cut glare and enhance color and contrast, and are highly scratch-resistant
- ChromaPop+ lenses are polarized to cut glare, and they enhance contrast and natural color to make the details pop
- Smudge and moisture resistant coating for easy cleaning and clear optics
- Anti-reflective coating improves clarity and reduces eye strain
- Medium-large fit, medium coverage
- 6-base lens curvature provides a modest wraparound fit
- Megol nose and temple pads provide non-slip grip so glasses stay put
- Spring hinges self-adjust to your face for a snug, comfortable fit
- Evolve bio-based frame material is lightweight and durable
Package Contents:
- Smith Optics Riptide Sunglasses
- Hard Case
- Microfiber Bag
Smith Optics Riptide Sunglasses Orderable Models
List of Orderable Models
- Smith Optics Riptide Sunglasses, Matte Tortoise Frame, Polarized Brown Lens, 203682N9P61L5 , MPN: 203682N9P61L5 , UPC: 716736338682 , Code: KX-USG-RRTH55-203682N9P61L5
- Smith Optics Riptide Sunglasses, Matte Black Frame, ChromaPop Polarized Gray Green Lens, 203682DL561L7 , MPN: 203682DL561L7 , UPC: 827886644827 , Code: KX-USG-RRTH55-203682DL561L7
- Smith Optics Riptide Sunglasses, Matte Black Frame, ChromaPop Glass Polarized Black Lens, 203682003616N , MPN: 203682003616N , UPC: 716736338620 , Code: KX-USG-RRTH55-203682003616N
- Smith Optics Riptide Sunglasses, Matte Black Frame, ChromaPop Glass Polarized Blue Mirror Lens, 20368212461QG , MPN: 20368212461QG , UPC: 716736338644 , Code: KX-USG-RRTH55-20368212461QG
- Smith Optics Riptide Sunglasses, Matte Tortoise Frame, ChromaPop Polarized Brown Lens, 20368251S61L5 , MPN: 20368251S61L5 , UPC: 827886644810 , Code: KX-USG-RRTH55-20368251S61L5
- Smith Optics Riptide Sunglasses, Matte Tortoise Frame, ChromaPop Glass Polarized Green Mirror Lens, 203682HGC61UI , MPN: 203682HGC61UI , UPC: 716736338675 , Code: KX-USG-RRTH55-203682HGC61UI
Smith Optics Riptide Sunglasses Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Smith Optics Riptide Sunglasses, Black Frame, ChromaPop Glass Polarized Bronze Mirror Lens, 203682BSC61QE , MPN: 203682BSC61QE , UPC: 716736338668 , Code: KX-USG-RRTH55-203682BSC61QE