Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:
Product Info for Snow Peak Lounge Cushon
The Lounge Cushion is a Japanese-designed ground seat for the campfield or home. Use it for ground-level dining or relaxing whether youre in camp, at the beach, or on the patio. The Lounge Cushion folds in half for compact storage when not in use. Pair with the IGT Slim for a comfortable cooking and dining set-up.![]()
Specifications for Snow Peak Lounge Cushon:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Width: | 19.5 in |
| Length: | 19.5 in |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Camping |
| Fabric/Material: | Cotton Canvas No. 8 |
| Weight: | 1.4 lb |
| Body Material: | Urethane foam, EPE |
Package Contents:
- Snow Peak Lounge Cushon
Snow Peak Lounge Cushon Orderable Models
List of Orderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Snow Peak Lounge Cushon, Green, TM-096GR , MPN: TM-096GR-DMO , Code: Z53-CPF-LCT21-TM-096GR-DMO-OB-A
- Open Box, Dealer Demo, Snow Peak Lounge Cushon, Orange, TM-096OR , MPN: TM-096OR-DMO , Code: Z53-CPF-LCT21-TM-096OR-DMO-OB-A
- Snow Peak Lounge Cushon, Green, TM-096GR , MPN: TM-096GR , UPC: 4960589130115 , Code: Z53-CPF-LCT21-TM-096GR
- Snow Peak Lounge Cushon, Orange, TM-096OR , MPN: TM-096OR , UPC: 4960589130108 , Code: Z53-CPF-LCT21-TM-096OR