Tap Tap to Zoom
- Size:
- Medium
Code: Z53-C52-SNP0279-UG-025G
MPN: UG-025G
UPC: 4960589201228
Product Info for Snow Peak Stacking Shelf Container
The right Camp Furniture makes a huge difference, whether you're backpacking, car camping, or even staying out in the backyard with your family. Carrying all your gear is one of the largest challenges, and the Snow Peak Stacking Shelf Container aims to solve this need. It is a rugged, durable container that can easily hold your cookware, food, and other essentials, allowing you to keep everything on hand and transport it easily. Plus, it can lock in two stackable positions to make transporting it in your car even easier. Made from stainless steel, it is available in two sizes to give you the versatility you need.![]()
Specifications for Snow Peak Stacking Shelf Container:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Size: | Medium |
| Weight: | 7.9 lb |
| Fabric/Material: | Steel |
| Dimensions: | 20.5x12.8x8.2 in |
| Width: | 12.8 in |
| Capacity: | 44 lb / 20 kg |
| Height: | 8.2 in |
| Length: | 20.5 in |
| Application: | Camping |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Condition: | New |
Features of Snow Peak Stacking Shelf Container:
- Locking mechanism
- Rubber stoppers for stacking
- Handle holds
Package Contents:
- Snow Peak Stacking Shelf Container
Snow Peak Stacking Shelf Container Orderable Models
List of Orderable Models
- Snow Peak Stacking Shelf Container, Medium, UG-025G , MPN: UG-025G , UPC: 4960589201228 , Code: Z53-C52-SNP0279-UG-025G
Snow Peak Stacking Shelf Container Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Snow Peak Stacking Shelf Container, Large, UG-055G , MPN: UG-055G-DMO , Code: Z53-C52-SNP0279-UG-055G-DMO-OB-A
- Open Box, Dealer Demo, Snow Peak Stacking Shelf Container, Medium, UG-025G , MPN: UG-025G-DMO , Code: Z53-C52-SNP0279-UG-025G-DMO-OB-A
- DEMO, Snow Peak Stacking Shelf Container-Large , MPN: UG-055G-DEMO , Code: Z53-C52-SNP0279-155595-DEMO
- Snow Peak Stacking Shelf Container, Large, UG-055G , MPN: UG-055G , UPC: 4960589201235 , Code: Z53-C52-SNP0279-UG-055G