Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Blade Material:
- D2
- Handle Finish:
- Textured
- Blade Finish:
- Satin
- Condition:
- New
- Color:
- Blue
Code: 28V-KN-SWC-C22M-1BL
MPN: C22M-1BL
UPC: 851151006560
Product Info for Steel Will =P2
The Steel Will =P2 was created to be the most perfect utensil for your personal cutting demands. Crafted making use of insanely tough materials, these Pocket Knives out of your expert knifesmiths at Steel Will will retain an edge for extended periods of time before needing to be sharpened. The handle on the Steel Will =P2 will provide you with an amazing grip in almost any circumstance. Steel Will has been in the knife making field for a long period of time, and the Steel Will =P2 is the result of their devotion to getting you among the best knives that one could acquire. Among our principal aims here at OpticsPlanet is to make sure that you leave pleased, and the Steel Will =P2 is one of the many flip-style pocket knives that we are excited to offer. For a great way to guarantee that you are doing work with a dependable device that is not going to dissatisfy you when you will need it most, consider the Steel Will =P2.
Specifications for Steel Will =P2:
| Manufacturer: | Steel Will |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Material: | D2 |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7 in |
| Handle Finish: | Textured |
| Blade Finish: | Satin |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Condition: | New |
| Weight: | 2.89 oz |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Blue |
| Blade Type: | Folding Blade |
Package Contents:
- Steel Will =P2
Steel Will =P2 Orderable Models
List of Orderable Models
- Steel Will Cutjack, SS / GRN, C22M-1BL , MPN: C22M-1BL , UPC: 851151006560 , Code: 28V-KN-SWC-C22M-1BL
Steel Will =P2 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Steel Will Cutjack, SS / BLK, C22M-1TN , MPN: C22M-1TN , UPC: 851151006577 , Code: 28V-KN-SWC-C22M-1TN