Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight, 250/50 Lumens w/ 5in USB Cord and Lanyard, Clam, Red, 66602
The Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight, 250/50 Lumens w/ 5in USB Cord and Lanyard, Clam, Red, 66602 Color: Red, Flashlight Application: Everyday, Tactical, Work, Fabric/Material: Machined Aluminum Alloy, Finish: Type 2 Anodized, Quantity: 1, Beam Color: White, Included Accessories: Standard, Light Output: 50 - 250 lumens, Battery Quantity: 1, Weight: 1.2 oz, Battery Life: 1.5 - 3.5 hours, Condition: New, Charger Type: USB, Package Type: Clam Pack/ Plastic, Bulb Type: LED, Beam Distance: 31 - 68 m, Diameter: 0.61 in, Lens Material: Polycarbonate, Length: 3.87 in, Water Resistance Level: IPX-6, Battery Type: Lithium Ion. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 31% Off! Please also check out more options for Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight.
Purchase your new Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight, 250/50 Lumens w/ 5in USB Cord and Lanyard, Clam, Red, 66602 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight:
- Durable, anodized machined aluminum construction.
- Scratch-resistant polycarbonate lens.
- Metal sleeve protects charge port; slide sleeve forward to reveal charge port.
- Lithium ion battery charges in-product in 4 hours; rechargeable up to 300 times.
- Multi-function push-button tail switch with charge indicator: Red - charging; Green - fully charged.
- Ultra-compact design fits in the palm of your hand, comfortably fits in your pocket.
- Removable, multi-directional pocket clip also clips onto brim of hat or other gear for hands-free use.
- IPX-4 water-resistant.
- Impact resistance tested to 1 meter.
- Includes 5-inch USB cord and high-strength lanyard.
Package Contents:
- Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight
- USB cord
- Lanyard
- Pocket clip
Specifications for Streamlight MicroStream USB Rechargeable Bright Small LED Flashlight, 250/50 Lumens w/ 5in USB Cord and Lanyard, Clam, Red, 66602
| Color | Red |
| Flashlight Application | Everyday, Tactical, Work |
| Fabric/Material | Machined Aluminum Alloy |
| Finish | Type 2 Anodized |
| Quantity | 1 |
| Beam Color | White |
| Included Accessories | Standard |
| Light Output | 50 - 250 lumens |
| Battery Quantity | 1 |
| Weight | 1.2 oz |
| Battery Life | 1.5 - 3.5 hours |
| Condition | New |
| Charger Type | USB |
| Package Type | Clam Pack/ Plastic |
| Bulb Type | LED |
| Beam Distance | 31 - 68 m |
| Diameter | 0.61 in |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Length | 3.87 in |
| Water Resistance Level | IPX-6 |
| Battery Type | Lithium Ion |
