Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight, Light Only w/ No Charger, Black, 76440
The Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight, Light Only w/ No Charger, Black, 76440 Flashlight Application: Safety, Work, Color: Black, Fabric/Material: Nylon Polymer, Beam Color: White, Light Output: 50 - 130 lumens, Charger Type: No Charger, Bulb Type: C4 LED, Length: 10.2 in, Weight: 13.5 oz, Water Resistance Level: IPX-4, Additional Features: Intrinsically Safe, Quantity: 1, Battery Type: NiCd, Rechargeable, Included Accessories: No Charger, Package Type: Box, Flashlight Length: 10.2 in, Laser Output: 100 watts. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 41% Off! Please also check out more options for Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight.
Purchase your new Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight, Light Only w/ No Charger, Black, 76440 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Streamlight LED PolyStinger HAZLO Intrinsically Safe Flashlights:
- Intrinsically safe rechargeable flashlight.
- C4 LED technology, impervious to shock with a 50,000 hour lifetime.
- Super-tough, non-conductive chemical and corrosion-resistant nylon polymer with camshaft style grip.
- Unbreakable polycarbonate lens with scratch-resistant coating wears through spills and maintains clarity in difficult work environments. O-ring sealed.
- Output modes: High, Low, Moonlight (120 candela, runs 12 hours).
- 4-cell, 4.8 Volt Nickel-cadmium sub-C battery is rechargeable up to 1000 times.
- Multi-function, head mounted electronic push-button switch designed for extremely long life; tested at 1 million actuations.
- Approvals: Division 1 hazardous location listed: Class I, II, Division 1, Groups C, D, F & G; Class I, Division 2, Groups A, B, C & D; Class III, 138 degrees C (T3C).
- IPX-4 Rated for water resistant operation.
- 3 meter impact resistance tested.
- LED Charge-continuity indicator on charger base.
- Compact, snap-in charger mounts in any position.
- Serialized for positive identification.
- Limited lifetime warranty.
Package Contents:
- Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight
Specifications for Streamlight PolyStinger LED HAZ-LO Industrial Safety Flashlight, Light Only w/ No Charger, Black, 76440
| Flashlight Application | Safety, Work |
| Color | Black |
| Fabric/Material | Nylon Polymer |
| Beam Color | White |
| Light Output | 50 - 130 lumens |
| Charger Type | No Charger |
| Bulb Type | C4 LED |
| Length | 10.2 in |
| Weight | 13.5 oz |
| Water Resistance Level | IPX-4 |
| Additional Features | Intrinsically Safe |
| Quantity | 1 |
| Battery Type | NiCd, Rechargeable |
| Included Accessories | No Charger |
| Package Type | Box |
| Flashlight Length | 10.2 in |
| Laser Output | 100 watts |
