Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Beretta 8045F-Cougar-Mini Pistol, .45 ACP, 3.7 in barrel
This series of pistols is known for their unique rotating-barrel breech locking system. This type of action is thought to reduce felt recoil and improve accuracy. Features a hard chromed bore barrel.![]()
Specifications for Beretta 8045F-Cougar-Mini Pistol, .45 ACP, 3.7 in barrel:
| Manufacturer: | Beretta |
| Gun Make: | Beretta |
| Gun Model: | Beretta Cougar Mini 8045F |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 3.7 in |
| Material: | Checkered Plastic |
| Sight Configuration: | Fixed 3-Dot |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Decocker |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
| Weight: | 30.4 oz |
| Height: | 4.8 in |
| Length: | 7 in |
| Muzzle Velocity: | 792 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Anodized Aluminum |
| Muzzle Energy: | 320 ft-lbs |
Package Contents:
- Beretta 8045F-Cougar-Mini Pistol, .45 ACP, 3.7 in barrel
Beretta 8045F-Cougar-Mini Pistol, .45 ACP, 3.7 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Beretta 8045F-Cougar-Mini Pistol, .45 ACP, 3.7 in barrel, anodized aluminum frame, checkered plastic grip, recoil operated semi-automatic, double-action, slide mounted safety/decock lever, fixed 3-dot, 6 round magazine, BT-8045F-CGR-MINI-FRRMPG , MPN: BT-8045F-CGR-MINI-FRRMPG , Code: TT-FH1-FRROP119-BT-8045F-CGR-MINI-FRRMPG













































































































