Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Beretta Stampede-Bisley Revolver, .357 Magnum, 5.5 in barrel
Stampede series revolvers are modern reproductions of classic 19th century old west single-action revolvers. They replicate the dimensions, cosmetics and feel of the legendary Old West sidearm, while discretely incorporating the most modern safety features and manufacturing materials. Also, the feel and functioning is like the originals, with a multiple-click single-action hammer mechanism and a half-cock position that allows the cylinder to spin free. Stampede revolvers are actually produced at the Uberti Aldo & Co. manufacturing facility, which was acquired by Beretta in 2000.![]()
Specifications for Beretta Stampede-Bisley Revolver, .357 Magnum, 5.5 in barrel:
| Manufacturer: | Beretta |
| Gun Make: | Beretta |
| Gun Model: | Beretta Stampede Bisley .357 Mag 5.5 in |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .357 Magnum |
| Barrel Length: | 5.5 in |
| Material: | Black Plastic |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Hammer Block |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Weight: | 38.4 oz |
| Length: | 10.55 in |
| Housing/Frame Material: | Charcoal Blue Steel |
| Muzzle Energy: | 598 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1305 ft/s |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
Package Contents:
- Beretta Stampede-Bisley Revolver, .357 Magnum, 5.5 in barrel
Beretta Stampede-Bisley Revolver, .357 Magnum, 5.5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Beretta Stampede-Bisley Revolver, .357 Magnum, 5.5 in barrel, charcoal blue steel frame, black plastic grip, revolving chamber, single-action, automatic hammer block, fixed, 6 round magazine, BT-STPD-BSY-2-FRRMPG , MPN: BT-STPD-BSY-2-FRRMPG , Code: TT-FH2-FRROP205-BT-STPD-BSY-2-FRRMPG






















































