Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4.5 in
- Handle Color:
- Red/Black
- Handle Finish:
- G-10 Composite, Rosewood
- Included Accessories:
- 4 Blades
- Color:
- Red/Black
- Blade Type:
- Fixed Blade
Code: 2O9-KN4-1137660-1137660
MPN: 1137660
UPC: 661120106258
Product Info for Bubba Blade Steak Kitchen Knife Set
Perfectly balanced and elegantly designed, the BUBBA Steak Knife Set is ready for your next meal. This collection features 4 extremely sharp, partially-serrated blades made from premium German Stainless Steel. The entire set features expertly crafted G10 handles and is stylishly stored in a Parawood knife block to make a tasteful splash in your kitchen.![]()
Specifications for Bubba Blade Steak Kitchen Knife Set:
| Manufacturer: | Bubba Blade |
| Blade Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Kitchen Knife |
| Handle Color: | Red/Black |
| Handle Length: | 4.5 in |
| Handle Finish: | G-10 Composite, Rosewood |
| Included Accessories: | 4 Blades |
| Blade Finish: | Polished |
| Handle Material: | G-10 |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Color: | Red/Black |
| Blade Type: | Fixed Blade |
| Width: | 3.45 in |
Features of Bubba Blade Steak Kitchen Knife Set
- Made from Parawood, a natural, renewable and sustainable material
- Iconic Bubba Quality Craftsmanship
- 4.5in Steak Knives - High-Grade Premium German Stainless Steel
- Perfectly Balanced For Cutting and Dicing
- Iconic Bubba Quality Craftsmanship
- Optimized Hardness For a Long-Lasting Blade
- Expertly Crafted G10 Grip Material
Package Contents:
- Bubba Blade Steak Kitchen Knife Set
Bubba Blade Steak Kitchen Knife Set Orderable Models
List of Orderable Models
- Bubba Blade Steak Kitchen Knife Set, 4.5in, Stainless Steel, G10 Handle, 1137660 , MPN: 1137660 , UPC: 661120106258 , Code: 2O9-KN4-1137660-1137660