Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Show with deals only:
Product Info for Streamlight TLR-6 C4 LED Weapon Light
The Streamlight SubCompact Gun Mounted Light w/ Red Laser is an ultra light weapon light designed for subcompact pistols. Weighing in at less than 2 pounds, this Pistol Weapon Lights from Streamlight mounts securely to the trigger guard of your gun. Push buttons on both sides of the light allow rapid ambidextrous use of the Streamlight SubCompact Gun Mounted Lightweight Light w/ Red Laser. Change batteries easily without needing to adjust the sight even while light is mounted. Quickly identify your target with the Streamlight SubCompact Gun Mounted Tactical Light w/ Red Laser whether you use it for home defense or in tactical situations.![]()
Specifications for Streamlight TLR-6 C4 LED Weapon Light:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 100 lumens |
| Bulb Type: | C4 LED |
| Battery Type: | CR1/3N |
| Beam Color: | Red, White |
| Beam Distance: | 89 m |
| Length: | 2.3 - 2.97 in |
| Operating Temperature: | -20 - 120 Fahrenheit |
| Weight: | 1.12 - 1.27 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Battery Life: | 1 hours, 1 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Lens Material: | Glass w/Shock Resistant Gasket Seal |
| Battery Quantity: | 2 |
| Included Accessories: | Two CR 1/3N Lithium Batteries |
| Fabric/Material: | Impact Resistant Engineered Polymer |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Trigger Guard Mount |
| Light/Laser Attachment: | Crimson Trace CTC Laserguard |
| Model Generation: | 3, 5, 4 |
Features of Streamlight SubCompact Weapon Mounted Light w/ Red Laser:
- Parabolic reflector produces a balance of beam and peripheral illumination
- Laser only, LED only, laser and LED
- Optimized electronics provide regulated intensity
- Laser provides long-range targeting
- Designed to securely attach to the trigger guard of your weapon
- Ultra lightweight and compact
- Batteries can be replaced while light remains mounted on gun
- No need to re-sight laser after battery change
- Windage and Elevation adjustment screws mounted in brass bushings for long life and dependable zero retention of laser
- IPX4 water resistance
- 1m impact resistance tested
- Serialized for positive identification
- Impact resistant engineering polymer
- 640-660nm red laser
- Glass with shock resistant gasket seal
Package Contents:
- Streamlight SubCompact Gun Mounted Light w/ Laser
- 2 CR-1/3N lithium batteries
Streamlight TLR-6 C4 LED Weapon Light Orderable Models
List of Orderable Models
- Streamlight SubCompact C4 LED Gun Mounted Light w/ Laser, SIG Sauer P365, CR1/3N, Red/White, 100 Lumens, Black, 69284 , MPN: 69284 , UPC: 080926692848 , Code: SQ-FLW-TLR6SD-69284
- Streamlight SubCompact C4 LED Gun Mounted Light w/ Laser, Smith & Wesson M&P/M&P Compact, CR1/3N, Red/ White, 100 Lumens, Black, 69293 , MPN: 69293 , UPC: 080926692930 , Code: SQ-FLW-TLR6SD-69293
- Streamlight SubCompact C4 LED Gun Mounted Light w/ Laser, Kimber Micro 9, CR1/3N, Red/ White, 100 Lumens, Black, 69276 , MPN: 69276 , UPC: 080926692763 , Code: SQ-FLW-TLR6SD-69276
- Streamlight SubCompact C4 LED Gun Mounted Light w/ Laser, GLOCK 42/43, CR1/3N, Red/ White, 100 Lumens, Black, 69278 , MPN: 69278 , UPC: 080926692787 , Code: SQ-FLW-TLR6SD-69278
- Streamlight SubCompact C4 LED Gun Mounted Light w/ Laser, Kahr, CR1/3N, Red/ White, 100 Lumens, Black, 69274 , MPN: 69274 , UPC: 080926692749 , Code: SQ-FLW-TLR6SD-69274
- Streamlight SubCompact C4 LED Gun Mounted Light w/ Laser, CR1/3N, Red/ White, 100 Lumens, Black, 69279 , MPN: 69279 , UPC: 080926692794 , Code: SQ-FLW-TLR6SD-69279
- Streamlight SubCompact C4 LED Gun Mounted Light w/ Laser, Smith & Wesson, CR1/3N, Red/ White, 100 Lumens, Black, 69273 , MPN: 69273 , UPC: 080926692732 , Code: SQ-FLW-TLR6SD-69273-1
- Streamlight SubCompact C4 LED Gun Mounted Light w/ Laser, Glock 17-19, CR1/3N, Red/White, 100 Lumens, Black, 69290 , MPN: 69290 , UPC: 080926692909 , Code: SQ-FLW-TLR6SD-69290
- Streamlight SubCompact C4 LED Gun Mounted Light w/ Laser, Springfield, CR1/3N, Red/ White, 100 Lumens, Black, 69291 , MPN: 69291 , UPC: 080926692916 , Code: SQ-FLW-TLR6SD-69291-1
Streamlight TLR-6 C4 LED Weapon Light Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Streamlight SubCompact C4 LED Gun Mounted Light w/ Laser, SIG Sauer P365, CR1/3N, Red/White, 100 Lumens, Black, 69284 , MPN: 69284-EDEMO , Code: SQ-FLW-TLR6SD-69284-EDEMO-RE-C
- USED Streamlight SubCompact C4 LED Gun Mounted Light w/ Laser, Kimber Micro 9, CR1/3N, Red/ White, 100 Lumens, Black, 69276, EDEMO1, Condition Fair, Other , MPN: 69276-EDEMO1 , Code: SQ-FLW-TLR6SD-69276-EDEMO-OT-D
- USED, Streamlight SubCompact C4 LED Gun Mounted Light w/ Laser, Springfield, CR1/3N, Red/ White, 100 Lumens, Black, 69291 , MPN: 69291-EDEMO , Code: SQ-FLW-TLR6SD-69291-1-EDEMO-RE-B
- USED Streamlight SubCompact C4 LED Gun Mounted Light w/ Laser, SIG Sauer P365, CR1/3N, Red/White, 100 Lumens, Black, 69284, EDEMO3, Used, Condition Like New, Inspect and Rebox , MPN: 69284-EDEMO3 , Code: SQ-FLW-TLR6SD-69284-EDEMO-RE-A
- USED Streamlight SubCompact C4 LED Gun Mounted Light w/ Laser, Smith & Wesson M&P/M&P Compact, CR1/3N, Red/ White, 100 Lumens, Black, 69293, EDEMO1, Used, Condition Fair , MPN: 69293-EDEMO1 , Code: SQ-FLW-TLR6SD-69293-EDEMO1
- USED Streamlight SubCompact C4 LED Gun Mounted Light w/ Laser, Kimber Micro 9, CR1/3N, Red/ White, 100 Lumens, Black, 69276, EDEMO2, Used, Condition Fair, Installed/Mounted , MPN: 69276-EDEMO2 , Code: SQ-FLW-TLR6SD-69276-EDEMO-IN-D
- USED Streamlight SubCompact C4 LED Gun Mounted Light w/ Laser, Glock 17-19, CR1/3N, Red/White, 100 Lumens, Black, 69290, EDEMO4, Used, Condition Fair , MPN: 69290-EDEMO4 , Code: SQ-FLW-TLR6SD-69290-EDEMO4
- USED Streamlight SubCompact C4 LED Gun Mounted Light w/ Laser, Glock 17-19, CR1/3N, Red/White, 100 Lumens, Black, 69290, EDEMO5, Condition Fair, Other , MPN: 69290-EDEMO5 , Code: SQ-FLW-TLR6SD-69290-EDEMO-OT-D
