Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight E-Flood Litebox Rechargeable Lantern Power Failure System, 1500 Lumens, 120V AC/12V DC, with Mounting Rack, Orange, 45807
The Streamlight E-Flood Litebox Rechargeable Lantern Power Failure System, 1500 Lumens, 120V AC/12V DC, with Mounting Rack, Orange, 45807 Flashlight Application: Duty, Safety, Work, Color: Orange, Fabric/Material: ABS Thermoplastic, Beam Color: Cool White, Light Output: 350 - 1500 lumens, Battery Life: 7 - 17 hours, Charger Type: AC/DC Charger, Bulb Type: LED, Beam Distance: 358 - 469 m, Diameter: 5.1 in, Lens Material: Polycarbonate, Lens Finish: Scratch-resistant, Length: 11.5 in, Width: 7.5 in, Depth/Thickness: 13 in, Height: 9 in, Weight: 126.4 oz, Water Resistance Level: IPX-4, Quantity: 1, Battery Type: Lithium Ion, Package Type: Box, Condition: New. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts 44% Off! Please also check out more options for Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Power Failure System.
Purchase your new Streamlight E-Flood Litebox Rechargeable Lantern Power Failure System, 1500 Lumens, 120V AC/12V DC, with Mounting Rack, Orange, 45807 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
E-Flood LiteBox Power Failure System -120V/100V AC AC/12V DC - mounting rack- Orange
Features of Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Flood Beam Lantern Power Failure System
- 1,500 lumens on high, 350 lumens on low
- Choose low mode for a run time of 17.75 hours
- Swivel neck allows you to aim the beam where you need it
- IPX4 rated for weather resistant operation
- Features power failure circuitry that automatically illuminates the light when the power goes off
- Multi-function push-button switch with battery life indicator
- High-impact ABS thermoplastic with easy grip handle
Package Contents:
- Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Flood Beam Lantern Power Failure System
- Rechargeable battery
- 120V AC & DC Charge Cords
- Charging Rack
- Shoulder Strap
Specifications for Streamlight E-Flood Litebox Rechargeable Lantern Power Failure System, 1500 Lumens, 120V AC/12V DC, with Mounting Rack, Orange, 45807
| Flashlight Application | Duty, Safety, Work |
| Color | Orange |
| Fabric/Material | ABS Thermoplastic |
| Beam Color | Cool White |
| Light Output | 350 - 1500 lumens |
| Battery Life | 7 - 17 hours |
| Charger Type | AC/DC Charger |
| Bulb Type | LED |
| Beam Distance | 358 - 469 m |
| Diameter | 5.1 in |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Finish | Scratch-resistant |
| Length | 11.5 in |
| Width | 7.5 in |
| Depth/Thickness | 13 in |
| Height | 9 in |
| Weight | 126.4 oz |
| Water Resistance Level | IPX-4 |
| Quantity | 1 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Package Type | Box |
| Condition | New |