Tap Tap to Zoom
- Color:
- Orange
- Beam Color:
- Cool White
- Light Output:
- 350 - 1500 lumens
- Charger Type:
- AC/DC Charger
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Package Type:
- Box
- Condition:
- New
Code: SQ-FL-EFLOODLITEBOX2-45807
MPN: 45807
UPC: 080926458079
Product Info for Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Power Failure System
The E-Flood LiteBox is an industrial-duty, rechargeable lantern featuring 1,500 lumens of light in a smooth flood pattern. The Power Failure System features an integrated power failure circuitry that automatically illuminates the light when the power goes out making this lantern ideal for emergency back-up lighting in an office or warehouse.![]()
Specifications for Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Power Failure System:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Duty, Work, Safety |
| Color: | Orange |
| Fabric/Material: | ABS Thermoplastic |
| Beam Color: | Cool White |
| Light Output: | 350 - 1500 lumens |
| Battery Life: | 7 - 17 hours |
| Charger Type: | AC/DC Charger |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 358 - 469 m |
| Diameter: | 5.1 in |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch-resistant |
| Length: | 11.5 in |
| Width: | 7.5 in |
| Depth/Thickness: | 13 in |
| Height: | 9 in |
| Weight: | 126.4 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Flood Beam Lantern Power Failure System
- 1,500 lumens on high, 350 lumens on low
- Choose low mode for a run time of 17.75 hours
- Swivel neck allows you to aim the beam where you need it
- IPX4 rated for weather resistant operation
- Features power failure circuitry that automatically illuminates the light when the power goes off
- Multi-function push-button switch with battery life indicator
- High-impact ABS thermoplastic with easy grip handle
Package Contents:
- Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Flood Beam Lantern Power Failure System
- Rechargeable battery
- 120V AC & DC Charge Cords
- Charging Rack
- Shoulder Strap
Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Power Failure System Orderable Models
List of Orderable Models
- Streamlight E-Flood Litebox Rechargeable Lantern Power Failure System, 1500 Lumens, 120V AC/12V DC, with Mounting Rack, Orange, 45807 , MPN: 45807 , UPC: 080926458079 , Code: SQ-FL-EFLOODLITEBOX2-45807
Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Power Failure System Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Streamlight E-Flood Litebox Rechargeable Lantern Power Failure System, 1500 Lumens, 120V AC/12V DC, with Mounting Rack, Orange, 45807 , MPN: 45807-EDEMO , Code: SQ-FL-EFLOODLITEBOX2-45807-EDEMO-DF-B
- Streamlight E-Flood Litebox Rechargeable Lantern Power Failure System, 615 Lumen Led, 22061 -Iec Type C 230V Ac Charge Cord, 12V Dc Mount Rack, Beige, 45818 , MPN: 45818 , Code: SQ-FL-EFLOODLITEBOX2-45818
- Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Power Failure System, 1500 Lumens, 120V AC/12V DC, with Mounting Rack, Beige, 45817 , MPN: 45817 , UPC: 080926458178 , Code: SQ-FL-EFLOODLITEBOX2-45817
- Streamlight E-Flood Litebox Rechargeable Lantern Power Failure System, 615 Lumen Led, 22061 -Iec Type C 230V Ac Charge Cord, 12V Dc Mount Rack, Orange, 45808 , MPN: 45808 , UPC: 80926458086 , Code: SQ-FL-EFLOODLITEBOX2-45808
- Streamlight E-Flood Litebox Rechargeable Lantern Power Failure System, 615 Lumen Led, 22062 -Iec Type G 240V Ac Charge Cord, 12V Dc Mount Rack, Orange, 45809 , MPN: 45809 , UPC: 80926458093 , Code: SQ-FL-EFLOODLITEBOX2-45809
- Streamlight E-Flood Litebox Rechargeable Lantern Power Failure System, 615 Lumen Led, 22060 -Iec Type A 240V Ac Charge Cord, 12V Dc Mount Rack, Beige, 45820 , MPN: 45820 , UPC: 80926458208 , Code: SQ-FL-EFLOODLITEBOX2-45820
- Streamlight E-Flood Litebox Rechargeable Lantern Power Failure System, 615 Lumen Led, 22060 -Iec Type A 240V Ac Charge Cord, 12V Dc Mount Rack, Orange, 45810 , MPN: 45810 , UPC: 080926458109 , Code: SQ-FL-EFLOODLITEBOX2-45810
- Streamlight E-Flood Litebox Rechargeable Lantern Power Failure System, 615 Lumen Led, 22062 -Iec Type G 240V Ac Charge Cord, 12V Dc Mount Rack, Beige, 45819 , MPN: 45819 , UPC: 80926458192 , Code: SQ-FL-EFLOODLITEBOX2-45819