Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-8 G Sub For Glock 43X/48 MOS LED Weapon Light w/ Green Laser, CR123A Lithium, White, 500 Lumens, Black, 69431
The Streamlight TLR-8 G Sub For Glock 43X/48 MOS LED Weapon Light w/ Green Laser, CR123A Lithium, White, 500 Lumens, Black, 69431 Light Output: 500 lumens, Bulb Type: LED, Battery Type: CR123A, Beam Color: White, Color: Black, Gun Model: Glock 43X, Beam Distance: 141 m, Length: 2.51 in, Weight: 2.77 oz, Gun Make: Glock, Battery Life: 1.5 hours, Weather Resistance: Yes, Finish: Anodized, Condition: New, Gun Type: Pistol, Fabric/Material: Aluminum, Mount Type: Rail. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 46% Off! Please also check out more options for Streamlight TLR-8 G Sub LED 500 Lumens Weapon Light w/ Green Laser.
Purchase your new Streamlight TLR-8 G Sub For Glock 43X/48 MOS LED Weapon Light w/ Green Laser, CR123A Lithium, White, 500 Lumens, Black, 69431 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The TLR-8 X G sub rail-mounted light accepts either a CR123A lithium battery or Streamlights SL-B9 USB rechargeable protected lithium-ion battery pack. Interchangeable rear paddle switches accommodate your shooting style. The TLR-8 X G sub multi-fuel, rail-mounted light with green laser accepts either a CR123A lithium battery or an SL-B9 USB rechargeable protected lithium-ion battery pack. Includes high and low paddle switches to match your shooting style
Features:
3 modes: LED only, LED/laser combo, Laser only
Features white LED with 500 lumens; 141m beam; runs 1.5 hours (light only or light/laser combo); Laser only runs 11 hours
Safe-off feature prevents accidental activation; saves batteries
Multi-fuel: Uses one rechargeable SL-B9 battery pack or one CR123A lithium battery (included)
Rail grip clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of muzzle
Features interchangeable ambidextrous rear paddle switches that are easy to swap out with multi-tool
Included Accessories:
(1) CR123A battery
High and low switches
Mounting kit with keys
Multi-tool
Features of Streamlight TLR-8 G Sub LED 500 Lumens Weapon Light w/ Green Laser
- 3 modes: LED only, LED/laser combo, Laser only
- Features white LED with 500 lumens; 141m beam; runs 1.5 hours (light only or light/laser combo); Laser only runs 11 hours
- Safe-off feature prevents accidental activation; saves batteries
- Multi-fuel: Uses one rechargeable SL-B9 battery pack or one CR123A lithium battery (included)
- Rail grip clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of muzzle
- Features interchangeable ambidextrous rear paddle switches that are easy to swap out with multi-tool
Package Contents:
- Streamlight TLR-8 G Sub LED 500 Lumens Weapon Light w/ Green Laser
- (1) CR123A battery
- High and low switches
- Mounting kit with keys
- Multi-tool
Specifications for Streamlight TLR-8 G Sub For Glock 43X/48 MOS LED Weapon Light w/ Green Laser, CR123A Lithium, White, 500 Lumens, Black, 69431
| Light Output | 500 lumens |
| Bulb Type | LED |
| Battery Type | CR123A |
| Beam Color | White |
| Color | Black |
| Gun Model | Glock 43X |
| Beam Distance | 141 m |
| Length | 2.51 in |
| Weight | 2.77 oz |
| Gun Make | Glock |
| Battery Life | 1.5 hours |
| Weather Resistance | Yes |
| Finish | Anodized |
| Condition | New |
| Gun Type | Pistol |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Mount Type | Rail |
