Tap Tap to Zoom
Product Info for Crimson Trace Master Series Rosewood Laser Grip, 1911 Government/Commander, LG-901
The Crimson Trace Master Series Rosewood Laser Grip, 1911 Government/Commander, LG-901 Color: Rosewood, Beam Color: Red, Laser Output: 5 mW, Wavelength: 633 nm, Maximum Range: 50 ft, Battery Type: CR2032, Battery Life: 4+ hours, Battery Quantity: 2, Reticle: Dot, Water Resistance Level: Water Resistant, Gun Model: 1911 5in, Colt 1911, Colt 1911A1, Length: 3 in, Width: 1 in, Height: 1 in, Weight: 4 oz, Fabric/Material: Wood, Included Accessories: No. is here at OpticsPlanet with competitive prices $33.04 Off! Please also check out more options for Crimson Trace 1911 Master Series Full-Size Laser Grip.
Purchase your new Crimson Trace Master Series Rosewood Laser Grip, 1911 Government/Commander, LG-901 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Crimson Trace Lasergrip for 1911 Rosewood LG 901:
- Compatible with ambidextrous safeties
- Instinctive activation lasergrip which activates the laser when held in firing position
- Replaces the grip of your Full-Sized 1911 Pistol and installs with ease
- No gunsmithing necessary
Package Contents:
- Crimson Trace 1911 Master Series Full-Size Laser Grip
- Full-Size Rosewood
Specifications for Crimson Trace Master Series Rosewood Laser Grip, 1911 Government/Commander, LG-901
| Color | Rosewood |
| Beam Color | Red |
| Laser Output | 5 mW |
| Wavelength | 633 nm |
| Maximum Range | 50 ft |
| Battery Type | CR2032 |
| Battery Life | 4+ hours |
| Battery Quantity | 2 |
| Reticle | Dot |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Gun Model | 1911 5in, Colt 1911, Colt 1911A1 |
| Length | 3 in |
| Width | 1 in |
| Height | 1 in |
| Weight | 4 oz |
| Fabric/Material | Wood |
| Included Accessories | No |