Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Laser Output:
- 5 mW
- Battery Type:
- CR123A
Code: 5L8-LS-DIUAL-HG23
MPN: HG23
UPC: 640978408172
Product Info for ADE Advanced Optics Dual Strobe Flashlight w/ Blue Laser Combo Sight
Ade Advanced Optics first made its appearance in the firearms accessory industry by doing private label production for several Major manufacturers and retailers. During this period, Ade Advanced Optics began receiving requests from numerous customers for access to the affordable, high quality products that Ade Advanced Optics was capable of producing. By soliciting feedback from both clients and end users in 2010, Ade Advanced Optics was able to overcome the challenges a new company often faces when entering a global market and industry, especially one as competitive as the shooting, hunting, and outdoors industry.![]()
Specifications for ADE Advanced Optics Dual Strobe Flashlight w/ Blue Laser Combo Sight:
| Manufacturer: | ADE Advanced Optics |
| Color: | Black |
| Beam Color: | White |
| Finish: | Anodized |
| Laser Output: | 5 mW |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Battery Type: | CR123A |
| Battery Life: | 3 hours |
| Length: | 7.5 in |
| Height: | 6.3 in |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft Aluminum |
| Mount Type: | Picatinny |
Features of ADE Advanced Optics Dual Strobe Flashlight w/ Blue Laser Combo Sight
- Non-handheld class 3R laser product,
Package Contents:
- ADE Advanced Optics Dual Strobe Flashlight w/ Blue Laser Combo Sight
- Tools
- Instructions
- Battery
ADE Advanced Optics Dual Strobe Flashlight w/ Blue Laser Combo Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- ADE Advanced Optics Dual Strobe Flashlight w/ Blue Laser Combo Sight, Black, HG23 , MPN: HG23 , UPC: 640978408172 , Code: 5L8-LS-DIUAL-HG23