Tap Tap to Zoom
Read More...
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Aero Precision EPC-9 11in 9mm Threaded Complete Upper Receiver with Flash Hider
This EPC-9 Complete Upper Receiver comes standard with ATLAS R-ONE Handguard. The R-ONE handguards are designed with size and weight in mind, while still providing plenty of real-estate to accommodate any attachment needs the end user may have. proprietary ATLAS attachment system is a durable and dependable mounting platform, maintaining a slim profile while still providing the strength and stability customers have grown to love from Aero Precision handguards.![]()
This complete upper receiver does not include BCG or Charging Handle. The muzzle device included with this complete upper receiver is NOT pinned nor welded to this barrel.
Specifications for Aero Precision EPC-9 11in 9mm Threaded Complete Upper Receiver with Flash Hider:
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 11 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Gun Model: | Aero Precision EPC-9 |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Handguard Length: | 10.3 in |
| Gun Rail: | Full Top Rail |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Aero Precision |
| Barrel Material: | 4150 Chrome Moly Vanadium |
| Gas System Type: | Blowback |
| Bolt Carrier Group Included: | No |
| Charging Handle Included: | No |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber |
| Mount Type: | Picatinny |
| Country of Origin: | USA |
Features of Aero Precision EPC-9 11in 9mm Threaded Complete Upper Receiver with Flash Hider
- Last round bolt hold open mechanism
- Accepts most AR15 compatible barrel nuts and handguards
- Dimple above threads to allow for proper handguard timing
- Standard AR15 takedown/pivot pin lug pattern
- Machined from custom forged 7075-T6 aluminum
Package Contents:
- Aero Precision EPC-9 11in 9mm Threaded Complete Upper Receiver with Flash Hider
Aero Precision EPC-9 11in 9mm Threaded Complete Upper Receiver with Flash Hider Orderable Models
List of Orderable Models
- Aero Precision EPC-9 Threaded Complete Upper Receiver, 11in 9mm, w/ ATLAS R-ONE 10.3in Handguard, Anodized Black, APAR620703M86 , MPN: APAR620703M86 , UPC: 840014613489 , Code: 29D-UFH-TR9CP11-APAR620703M86
- Aero Precision EPC-9 Threaded Complete Upper Receiver, 11in 9mm, w/ ATLAS S-ONE 10.3in Handguard, Anodized Black, APAR620103M86 , MPN: APAR620103M86 , UPC: 840014613502 , Code: 29D-UFH-TR9CP11-APAR620103M86
- Aero Precision EPC-9 Threaded Complete Upper Receiver, 11in 9mm, w/ ATLAS R-ONE 10.3in Handguard, FDE, APAR620713M86 , MPN: APAR620713M86 , UPC: 840014613496 , Code: 29D-UFH-TR9CP11-APAR620713M86
- Aero Precision EPC-9 Threaded Complete Upper Receiver, 11in 9mm, w/ ATLAS S-ONE 10.3in Handguard, FDE, APAR620113M86 , MPN: APAR620113M86 , UPC: 840014613519 , Code: 29D-UFH-TR9CP11-APAR620113M86
Aero Precision EPC-9 11in 9mm Threaded Complete Upper Receiver with Flash Hider Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Aero Precision EPC-9 Threaded Complete Upper Receiver, 11in 9mm, w/ ATLAS S-ONE 10.3in Handguard, Anodized Black, APAR620103M86 , MPN: APAR620103M86-DEMO , Code: 29D-UFH-TR9CP11-APAR620103M86-DEMO
- DEMO, Aero Precision EPC-9 Threaded Complete Upper Receiver, 11in 9mm, w/ ATLAS R-ONE 10.3in Handguard, FDE, APAR620713M86 , MPN: APAR620713M86-DEMO , Code: 29D-UFH-TR9CP11-APAR620713M86-DEMO