Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Aero Precision EPC-9 8.3in 9mm Enhanced Complete Upper Receiver with Flash Hider
This EPC-9 Complete Upper Receiver comes standard with our Enhanced Gen 2 Handguard. Enhanced M-LOK Handguards provide a lightweight free float design for your custom build. The M-LOK system allows advanced modularity past the current 1913 picatinny rail system. Machined to mil-spec dimensions and engineered to perfection, this handguard eliminates bulk while retaining strength and stability. This complete upper receiver does not include BCG or Charging Handle. Includes:![]()
EPC-9 Enhanced Upper Receiver
9.3" Enhanced M-LOK Gen 2 Handguard
8.3" 9mm CMV Barrel
Product comes assembled
The muzzle device included with this complete upper receiver is NOT pinned nor welded to this barrel.
Specifications for Aero Precision EPC-9 8.3in 9mm Enhanced Complete Upper Receiver with Flash Hider:
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 8.3 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Gun Model: | Aero Precision EPC-9 |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Handguard Length: | 7.3 in |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Aero Precision |
| Barrel Material: | 4150 Chrome Moly Vanadium |
| Gas System Type: | Blowback |
| Bolt Carrier Group Included: | No |
| Charging Handle Included: | No |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber |
| Country of Origin: | USA |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gas Port Size: | 0.0785 in |
Features ofAero Precision EPC-9 16in 9mm Enhanced Complete Upper Receiver with Flash Hider
- Last round bolt hold open mechanism
- Standard AR15 takedown/pivot pin lug pattern
- Machined from custom forged 7075-T6 aluminum
- Compatible with Aero Precision AR15 Enhanced and Quantum Handguards
- 1pc free float design
- Built in anti-rotation tabs
- Scalloped rails
- Continuous top rail
- Compatible with low profile gas blocks
- Quick disconnect sling socket at the 3, 6 and 9 o'clock positions
- Additional milling along flats to aid with gripping and add visual appeal
- New profile for the continuous picatinny top rail
Package Contents:
- Aero Precision EPC-9 16in 9mm Enhanced Complete Upper Receiver with Flash Hider
Aero Precision EPC-9 8.3in 9mm Enhanced Complete Upper Receiver with Flash Hider Orderable Models
List of Orderable Models
- Aero Precision EPC-9 Enhanced Complete Upper Receiver, 8.3in 9mm, EM-7.3in Handguard, Anodized Black, APAR620269M85 , MPN: APAR620269M85 , Code: 29D-UFH-EN9CUP83-APAR620269M85
- Aero Precision EPC-9 Enhanced Complete Upper Receiver, 8.3in 9mm, EM-7.3in Handguard, FDE, APAR620270M85 , MPN: APAR620270M85 , Code: 29D-UFH-EN9CUP83-APAR620270M85