Tap Tap to Zoom
New Product
- Caliber:
- 5.56x45mm NATO
- Overall Length:
- 26 in
- Barrel Length:
- 14.5 in
- Barrel Profile:
- Government
- Gas System Length:
- Mid Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-7
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
- Handguard Type:
- Free-Float
- Muzzle Device:
- A2 Flash Hider
- Finish:
- Magpul Cerakote
- Color:
- Flat Dark Earth
- Gun Model:
- AR-15, M16
- Handguard Length:
- 12 in
- Barrel Material:
- 4150 Chrome Moly Vanadium
- Weight:
- 48.5 oz
- Condition:
- New
Code: 29D-UFH-NBVRA-APAR640232M5
MPN: APAR640232M5
UPC: 815421023091
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Aero Precision M4E1, AR-15, 5.56x45mm NATO, 14.5 in M-LOK Upper Receiver
This Complete Upper includes our Gen 2 Enhanced Handguard! Key features include the addition of quick disconnect sling sockets, enhanced milling design for grip and visual appeal and a new profile for the picatinny top rail.![]()
Specifications for Aero Precision M4E1, AR-15, 5.56x45mm NATO, 14.5 in M-LOK Upper Receiver:
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Overall Length: | 26 in |
| Barrel Length: | 14.5 in |
| Barrel Profile: | Government |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Finish: | Magpul Cerakote |
| Color: | Flat Dark Earth |
| Gun Model: | AR-15, M16 |
| Fabric/Material: | 7075-T6 forged aluminum |
| Handguard Length: | 12 in |
| Handguard Style: | M-LOK w/ Top Picatinny Rail System |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform, Aero Precision |
| Barrel Material: | 4150 Chrome Moly Vanadium |
| Gas Block Journal Size-Length: | 0.75 in |
| Weight: | 48.5 oz |
| Bolt Carrier Group Included: | No |
| Charging Handle Included: | No |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
Features of Aero Precision M4E1, AR-15, 5.56x45mm NATO, 14.5 in M-LOK Upper Receiver:
- M4E1 Upper Features:
- Forged from 7075 T6 aluminum
- Precision machined to M4E1 specs
- M4 feedramps
- Matte black hard coat anodized Mil 8625 Type 3 Class 2
- Laser engraved T-marks
- Comes assembled, with port door and forward assist installed
- Accepts standard AR15/M16 components
- Handguard mounting platform is forged into the receiver
- Works with Aero Precision handguards but also fits most BAR-system handguards
- Barrel nut wrench included
- Gen 2 Enhanced Handguard Features:
- 1pc free float design
- Built in anti-rotation tabs
- Scalloped rails
- Continuous top rail
- 1.78" inside diameter fits most muzzle devices and 1.5" suppressors
- Compatible with low profile gas blocks
- Gen 2 Feature - Quick disconnect sling socket at the 3, 6 and 9 o'clock positions
- Gen 2 Feature - Additional milling along flats to aid with gripping and add visual appeal
- Gen 2 Feature - New profile for the continuous picatinny top rail
- 14.5" 5.56 Mid-Length Barrel Features:
- Chamber: 5.56
- Length: 14.5"
- Twist: 1 in 7
- Threading: 1/2"x28
- Material: Chrome Moly Vanadium
- Finish: QPQ corrosion resistant finish both inside and out
- Gas Block: .750
- Gas Port: .0785
- Gas System Length: Mid
- Weight: 26oz
- M4 Barrel Extension
- HP and MPI Tested
Package Contents:
- Aero Precision M4E1, AR-15, 5.56x45mm NATO, 14.5 in M-LOK Upper Receiver
- M4E1 Enhanced Assembled Upper Receiver
- Enhanced Handguard of choice
- 14.5" 5.56 Mid-Length CMV Barrel
- Low Profile Gas Block and Mid Length Gas Tube
- Product comes assembled
Aero Precision M4E1, AR-15, 5.56x45mm NATO, 14.5 in M-LOK Upper Receiver Orderable Models
List of Orderable Models
- Aero Precision M4E1 AR-15, 5.56x45mm NATO, 14.5 in, M-LOK Upper Receiver, Mid Length Barrel, 1-7 Twist, 1/2x28, A2 Flash Hider, 12 in M-LOK Handguard, No BCG/CH, Cerakote Flat Dark Earth, APAR640232M5 , MPN: APAR640232M5 , UPC: 815421023091 , Code: 29D-UFH-NBVRA-APAR640232M5