Tap Tap to Zoom
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
The Aero Precision M4E1 Complete Upper Receiver .223 Wylde Mid Barrel will upgrade the look of your upper to a more modern one. These AR15 Upper Receivers developed by Aero Precision utilize a stainless steel barrel that's tough yet resistant to corrosive elements and machine gun fire, allowing you to maintain accuracy over longer distances. The Aero Precision M4E1 Complete Upper Receiver .223 Wylde Mid Barrel features a handguard on one side and a flash hider on the other side for a complete look that's ready to hit the range. Constructed out of high quality forged chromium stainless steel, the Aero Precision M4E1 .223 Wylde Mid Barrel Complete Upper Receiver is built to last.![]()
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | .223 Wylde |
| Overall Length: | 26 in |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | SPR |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Gun Model: | AR-15 |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Handguard Length: | 15 in |
| Gun Make: | AR Platform |
| Included Accessories: | None |
| Bolt Carrier Group Included: | No |
| Charging Handle Included: | No |
| Weight: | 48.5 oz |
| Magazine Included: | No |
| Country of Origin: | USA |