Tap Tap to Zoom
Aero Precision Spring Specials - Save Now!
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Aero Precision M4E1-E 13.9in 5.56x45mm NATO EM12.7 Complete Upper Receiver
This complete upper includes our ATLAS S-ONE Handguard! The S-ONE line of handguards are designed with size and weight in mind, providing the perfect addition to your lightweight build. Our proprietary ATLAS attachment system is a durable and dependable mounting platform, maintaining a slim profile while still providing the strength and stability customers have grown to love from Aero Precision handguards.![]()
Specifications for Aero Precision M4E1-E 13.9in 5.56x45mm NATO EM12.7 Complete Upper Receiver:
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Overall Length: | 23 in |
| Barrel Length: | 13.9 in |
| Barrel Profile: | Government |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Handguard Type: | A2 |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 12.7 in |
| Handguard Style: | M-LOK w/ Top Picatinny Rail System |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
| Barrel Material: | 4150 CMV Steel |
| Bolt Carrier Group Included: | No |
| Charging Handle Included: | No |
| Magazine Included: | No |
| Country of Origin: | USA |
Features of Aero Precision M4E1-E 13.9in 5.56x45mm NATO EM12.7 Complete Upper Receiver
- M4E1 Threaded Receiver:
- New enhanced forging that gives the upper receiver a billet look
- New picatinny profile that blends seamlessly with our Enhanced Series Handguards
- M4 Feedramps
- .250 takedown pin holes
- Laser engraved T-marks
- Includes port door and forward assist installed
- Atlas S-One Handguard: Front and rear picatinny rail
- Eliminated center of top rail for weight reduction
- Indexing grooves in 12:00 position for positive grip control
- Quick disconnect sling socket at the 3, 6 and 9 o'clock positions
- Compatible with low profile gas blocks
- 1.3in Inside diameter
- 1.5in Outside diameter
- Compatible with mil-spec AR15 upper receivers and barrels
- 13.9in 5.56 M4 CMV Barrel, Mid-Length: 5.56 Nato 13.9 Barrel, 1/7 twist, 4150 CrMoV, QPQ, gas port drilled
- .750 gas block journal
- Mid-Length Gas System
- M4 Feed Ramp Extension
- HP and MPI tested
- Standard A2 flash hider
Package Contents:
- Aero Precision M4E1-E 13.9in 5.56x45mm NATO EM12.7 Complete Upper Receiver
- M4E1 Threaded Assembled Upper Receiver
- 12.7in ATLAS S-ONE Handguard Of Choice
- 13.9in 5.56 Mid-Length CMV Barrel
- Low Profile Gas Block and Pistol Length Gas Tube
- Product Comes Assembled
Aero Precision M4E1-E 13.9in 5.56x45mm NATO EM12.7 Complete Upper Receiver Orderable Models
List of Orderable Models
- Aero Precision, M4E1-E, AR-15, 5.56x45mm NATO, 13.9in, M-LOK Upper Receiver, Government, CMV Mid Length, 1-7 Twis, 1/2 x 28, A2 Flash Hider, 12.7in Enhanced M-LOK HG, Anodized, Black, APAR600217M99 , MPN: APAR600217M99 , UPC: 840014619948 , Code: 29D-UFH-CMVEM127-APAR600217M99
- Aero Precision, M4E1-E, AR-15, 5.56x45mm NATO, 13.9in, M-LOK Upper Receiver, Government, CMV Mid Length, 1-7 Twis, 1/2 x 28, A2 Flash Hider, 12.7in Enhanced M-LOK HG, Cerakote, FDE, APAR600284M99 , MPN: APAR600284M99 , UPC: 840014619962 , Code: 29D-UFH-CMVEM127-APAR600284M99