Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Aero Precision M4E1-T 16in 5.56x45mm NATO SM15 Complete Upper Receiver
This complete upper includes our new ATLAS S-ONE Handguard! The S-ONE line of handguards are designed with size and weight in mind, providing the perfect addition to your lightweight build. Our proprietary ATLAS attachment system is a durable and dependable mounting platform, maintaining a slim profile while still providing the strength and stability customers have grown to love from Aero Precision handguards.![]()
Specifications for Aero Precision M4E1-T 16in 5.56x45mm NATO SM15 Complete Upper Receiver:
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Overall Length: | 24 in |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | Government |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Handguard Type: | A2 |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Finish: | Anodized |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 15 in |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
| Barrel Material: | 4150 CMV Steel |
| Weight: | 53.6 oz |
| Bolt Carrier Group Included: | No |
| Charging Handle Included: | No |
| Magazine Included: | No |
| Country of Origin: | USA |
Features of Aero Precision M4E1-T 16in 5.56x45mm NATO SM15 Complete Upper Receiver
- New enhanced forging that gives the upper receiver a billet look
- New picatinny profile that blends seamlessly with our Enhanced Series Handguards
- M4 Feedramps
- .250 takedown pin holes
- Laser engraved T-marks
- Includes port door and forward assist installed
Package Contents:
- Aero Precision M4E1-T 16in 5.56x45mm NATO SM15 Complete Upper Receiver
- M4E1 Threaded Assembled Upper Receiver
- ATLAS S-ONE M-LOK Handguard of choice
- 16in 5.56 CMV Barrel
- Low Profile Gas Block and Mid-Length Gas Tube
- Product comes assembled
Aero Precision M4E1-T 16in 5.56x45mm NATO SM15 Complete Upper Receiver Orderable Models
List of Orderable Models
- Aero Precision Complete Upper Receiver, M4E1-T, SM-15, 5.56x45mm NATO, 16in, Government, Mid Length, 1 in 7, 1/2 x 28, 15in, A2 Flash Hider, Anodized, OD Green, APAR700179M7 , MPN: APAR700179M7 , UPC: 840014621088 , Code: 29D-UFH-556CUR-APAR700179M7
- Aero Precision Complete Upper Receiver, M4E1-T, SM-15, 5.56x45mm NATO, 16in, Government, Mid Length, 1 in 7, 1/2 x 28, 15in, A2 Flash Hider, Anodized, Kodiak Brown, APAR700392M7 , MPN: APAR700392M7 , UPC: 840014621095 , Code: 29D-UFH-556CUR-APAR700392M7