Tap Tap to Zoom
Read More...
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Aero Precision M4E1-T 16in .350 Legend Complete Upper with Flash Hider
350 Legend offers great performance for hunting medium game with the AR15 platform. Being a straight walled cartridge, 350 legend allows for legal hunting in some states or jurisdictions with regulations that prohibit the use of bottleneck cartridges that are commonly used for hunting in the AR15/AR10 platforms.![]()
NOTE: Ensure you comply with all rules and regulations for your specific hunting area.
This complete upper includes our ATLAS R-ONE Handguard. The R-ONE handguards are designed with size and weight in mind, while still providing plenty of real-estate to accommodate any attachment needs the end user may have. Our proprietary ATLAS attachment system is a durable and dependable mounting platform, maintaining a slim profile while still providing the strength and stability customers have grown to love from Aero Precision handguards.
Specifications for Aero Precision M4E1-T 16in .350 Legend Complete Upper with Flash Hider:
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | .350 Legend |
| Overall Length: | 26 in |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | M4 |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Gun Model: | AR-15, M4 |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .075 in |
| Handguard Length: | 15 in |
| Handguard Style: | Hybrid Rail |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Aero Precision |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Weight: | 4 lb, 48.5 oz |
| Bolt Carrier Group Included: | No |
| Charging Handle Included: | No |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | None |
| Mount Type: | M-LOK |
| Country of Origin: | USA |
Features of Aero Precision M4E1-T 16in .350 Legend Complete Upper with Flash Hider
M4E1 Threaded Upper Receiver Features:
- New enhanced forging that gives the upper receiver a "billet look"
- New picatinny profile that blends seamlessly with our Enhanced Series Handguards
- M4 Feedramps
- .250 takedown pin holes
- Laser engraved T-marks
- Includes port door and forward assist installed
ATLAS R-ONE Handguard Features:
- Full top picatinny rail
- Quick disconnect sling socket at the 3, 6 and 9 o'clock positions
- Compatible with low profile gas blocks
- 1.3” Inside diameter
- 1.5” Outside diameter
- Compatible with mil-spec AR15 upper receivers and barrels
16" .350 Legend DMR CMV Carbine Length Barrel Features:
- .350 Legend 16" Carbine Length, 1/16 twist, 4150 CrMoV, QPQ, gas port drilled
- .750 gas block journal
- DMR Profile
- Carbine length gas system, .0785 gas port
- M4 Feed Ramp Extension
- HP and MPI tested
- Standard 9mm A2 flash hider
Package Contents:
- Aero Precision M4E1-T 16in .350 Legend Complete Upper with Flash Hider
- M4E1 Threaded Assembled Upper Receiver
- 15" ATLAS R-ONE Handguard of choice
- 16" .350 Legend DMR CMV Carbine Length Barrel
- Low Profile Gas Block and Carbine Length Gas Tube
- Product comes assembled
Aero Precision M4E1-T 16in .350 Legend Complete Upper with Flash Hider Orderable Models
List of Orderable Models
- Aero Precision Complete Upper, M4E1-T, .350 Legend, 16in, RM16.6 Cerakote, FDE Cerakote, APAR700715M101 , MPN: APAR700715M101 , UPC: 840014617722 , Code: 29D-UFH-16CCMP-APAR700715M101
- Aero Precision Complete Upper, M4E1-T, .350 Legend, 16in, RM16.6 Anodized, Black, APAR700705M101 , MPN: APAR700705M101 , UPC: 840014617708 , Code: 29D-UFH-16CCMP-APAR700705M101