Tap Tap to Zoom
Code: 29D-UFH-MEE4GRU-APAR700325M52
MPN: APAR700325M52
UPC: 840014608379
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Upgrade the performance of your AR15 build with this 6.5 Grendel Complete Upper Receiver. Designed to be a low recoil/high accuracy cartridge, the 6.5 Grendel is ideal for those looking to stretch the legs of their AR15 rifle, with proven results at 1000+ yards.![]()
The 6.5 Grendel is designed on the AR15 platform. You will need to purchase a 6.5 Grendel specific bolt carrier group (available now) and magazine (not currently offered - coming soon). All other components are standard to the AR15 platform. This upper assembly does not include a BCG or Charging Handle.
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | 6.5mm Grendel |
| Barrel Length: | 18 in |
| Barrel Profile: | SPR |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Finish: | Stainless |
| Color: | Black |
| Gun Model: | M4, AR-15 |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .075 in |
| Handguard Length: | 15 in |
| Handguard Style: | Hybrid Rail |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Gun Make: | Aero Precision |
| Included Accessories: | None |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Bolt Carrier Group Included: | No |
| Charging Handle Included: | No |
| Weight: | 68.5 oz, 7 lb |
| Magazine Included: | No |
| Mount Type: | M-LOK |
| Country of Origin: | USA |