Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
This complete upper includes our ATLAS S-ONE Handguard! The S-ONE line of handguards are designed with size and weight in mind, providing the perfect addition to your lightweight build. Our proprietary ATLAS attachment system is a durable and dependable mounting platform, maintaining a slim profile while still providing the strength and stability customers have grown to love from Aero Precision handguards.![]()
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Overall Length: | 26.5 in |
| Barrel Length: | 12.5 in |
| Barrel Profile: | Government |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Fabric/Material: | 7075 T6 Aluminum |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 10.3 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Weight: | 42 oz |
| Condition: | New |
| Barrel Material: | 4150 CMV Steel |
| Bolt Carrier Group Included: | No |
| Magazine Included: | No |
| Charging Handle Included: | No |
| Mount Type: | M-LOK |
| Country of Origin: | USA |