Tap Tap to Zoom
Read More...
Aero Precision Spring Specials - Save Now!
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Aero Precision M4E1 Threaded 14.5in 5.56 Complete Upper Receiver with Flash Hider
This complete upper includes our ATLAS R-ONE Handguard. The R-ONE handguards are designed with size and weight in mind, while still providing plenty of real-estate to accommodate any attachment needs the end user may have. Our proprietary ATLAS attachment system is a durable and dependable mounting platform, maintaining a slim profile while still providing the strength and stability customers have grown to love from Aero Precision handguards.![]()
Specifications for Aero Precision M4E1 Threaded 14.5in 5.56 Complete Upper Receiver with Flash Hider:
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length: | 14.5 in |
| Barrel Profile: | Government |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Finish: | QPQ Corrosion Resistant |
| Gun Model: | AR-15 |
| Fabric/Material: | Chrome Moly Vanadium |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 12 in |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
| Weight: | 26 oz |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
Features of Aero Precision M4E1 Threaded 14.5in 5.56 Complete Upper Receiver with Flash Hider
- Enhanced forging that gives the upper receiver a "billet look".
- Picatinny profile that blends seamlessly with our Enhanced Series Handguards.
- .250 takedown pin holes.
- Laser engraved T-marks.
- Includes port door and forward assist installed.
- Full top picatinny rail for optional attachments.
- Quick disconnect sling socket at the 3, 6 and 9 o'clock positions.
- Compatible with low profile gas blocks.
- Compatible with mil-spec AR15 upper receivers and barrels.
Package Contents:
- Aero Precision M4E1 Threaded 14.5in 5.56 Complete Upper Receiver with Flash Hider
Aero Precision M4E1 Threaded 14.5in 5.56 Complete Upper Receiver with Flash Hider Orderable Models
List of Orderable Models
- Aero Precision M4E1 Threaded 5.56mm Complete Upper Receiver, 14,5in, Mid-Length Barrel, 1-7 Twist, 1/2x28 Thread, ATLAS R-ONE Handguard, Black Anodized, APAR700704M5 , MPN: APAR700704M5 , UPC: 840014602100 , Code: 29D-UFH-AEPATL145-APAR700704M5
- Aero Precision M4E1 Threaded 5.56mm Complete Upper Receiver, 14,5in, Mid-Length Barrel, 1-7 Twist, 1/2x28 Thread, ATLAS R-ONE Handguard, FDE Cerakote, APAR700714M5 , MPN: APAR700714M5 , UPC: 840014602117 , Code: 29D-UFH-AEPATL145-APAR700714M5
- Aero Precision M4E1 Threaded 5.56mm Complete Upper Receiver, 14,5in, Mid-Length Barrel, 1-7 Twist, 1/2x28 Thread, ATLAS R-ONE Handguard, w/VG6 Precision Gamma 556 SL, Black Anodized, APAR700704M5V38 , MPN: APAR700704M5V38 , UPC: 840014618477 , Code: 29D-UFH-AEPATL145-APAR700704M5V38
Aero Precision M4E1 Threaded 14.5in 5.56 Complete Upper Receiver with Flash Hider Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Aero Precision M4E1 Threaded 5.56mm Complete Upper Receiver, 14,5in, Mid-Length Barrel, 1-7 Twist, 1/2x28 Thread, ATLAS R-ONE Handguard, FDE Cerakote, APAR700714M5 , MPN: APAR700714M5-EDEMO , Code: 29D-UFH-AEPATL145-APAR700714M5-EDEMO-DF-F